Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jakie imprezy zapowiada Dolnośląska Stolica Kultury?

Przez   /   21/02/2017  /   3 Comments

12 imprez zaplanował powiat złotoryjski w ramach przyznanego mu tytułu Dolnośląskiej Stolicy Kultury 2017. Na ich przygotowanie będzie mógł wykorzystać 200 tysięcy złotych dotacji z urzędu marszałkowskiego. Oferta DSK 2017 Powiat Złotoryjski nie zaskakuje, bo bazuje na przedsięwzięciach organizowanych tu od lat takich jak płuczki złota, Dymarki Kaczawskie, dożynki czy Biesiada Zespołów Kresowych. 

Cykl imprez w ramach DSK 2017 zainauguruje już w marcu 12 edycja Kaczawskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich w Złotoryi, organizowanego przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Legnicy i od początku wspieranego serdecznie przez starostę Ryszarda Raszkiewicza, pasjonata myślistwa.

W tym samym miejscu w kwietniu odbędzie się Przegląd Szkół Korczakowskich z udziałem dzieci i młodzieży z kilkunastu dolnośląskich placówek mających za patrona “starego doktora”. Przygotowuje go Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Złotoryi.

W maju DSK 2017 zaprasza nad złotoryjski zalew na XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota – sztandarową imprezę Polskiego Bractwa Kopaczy Złota z udziałem zawodników z kraju i zagranicy.

Propozycja powiatu na czerwiec to XVII Dymarki Kaczawskie w skansenie górniczym w Leszczynie. Zorganizuje je jak co roku Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych. Dymarki stwarzają okazję, by przyjrzeć się wytopowi miedzi w replice średniowiecznego pieca, poznać rzemieślników wykonujących stare zawody i pobiesiadować przy muzyce orkiestr dętych, chórów górniczych lub zespołów ludowych.

W lipcu Dolnośląska Stolica Kultury po raz pierwszy przeniesie się trochę dalej poza granice Złotoryi, do Lubiechowej w gminie Świerzawe. Mieszkańcy wsi od lat organizują w nieczynnym kamieniołomie Zloty Kobiet Czarujących, gdzie dzieci i dorośli przebrani za wiedźmy rywalizują w różnego rodzaju konkursach. Tegoroczna edycja imprezy firmowanej przez Centrum Kultury i Sportu w Świerzawie będzie miała na plakatach pieczątkę DSK 2017.

Na sierpień w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury powiat złotoryjski proponuje kolejną odsłonę Biesiady Zespołów Kresowych. Wszystko wskazuje na to, że po śmierci kasztelana Grodźca Zenona Bernackiego impreza rozstaje się z zamkiem i wraca w swe stare koryto,  do Pielgrzymki. Organizatorem wydarzenia będzie Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce.

Nowość w kalendarzu imprez pojawi się we wrześniu. Z inicjatywy Urzędu Gminy w Złotoryi dla mieszkańców regionu i zaproszonych gości odbędzie się Festyn Folklorystyczny z udziałem lokalnych zespołów ludowych oraz grupy country. Kalendarz DSK 2017 nie podaje lokalizacji tego wydarzenia.

Na wrzesień zaplanowano też Dzień Regionalisty w Rzymówce i Wysocku, obchodzony od lat dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej.

Również we wrześniu Starostwo Powiatowe w Złotoryi zorganizuje dożynki w Prusicach.”Impreza ma charakter tradycyjnego święta plonów zawierającego wszystkie charakterystyczne obrzędy dożynkowe. Przewidziano konkurs wieńca dożynkowego, prezentacje lokalnych producentów związanych z rolnictwem, prezentacje zespołów folklorystycznych, konkursy, gry, zabawy. Degustację lokalnych wyrobów i potraw charakterystycznych dla regionu, prezentację plonów. Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci. Występ zespołu muzycznego.” – zapowiadają organizatorzy.

W październiku DSK 2017 przeniesie się na zamek w Grodźcu, gdzie odbędzie się kolejna edycja Agroturystyczneo Święta Wina i Miodu Pitnego. W ramach imprezy organizator (spółka Zamek Grodziec) planuje m.in. prezentację produktów lokalnych związanych z uprawą winorośli i pszczelarstwem, konferencję „Uprawa winorośli i produkcja win w Polsce”, konkurs potraw na winie, konkurs na najlepsze wina i miody pitne, występy zespołów i  Piknik Rycerski.

Festyn kulturalny “Fiesta Don Kichota” w Wojcieszynie to listopadowa propozycja DSK 2017. Mieszkańcy wsi od kilku lat konsekwentnie promują się przez nawiązania do słynnej powieści Cervantesa: ustawiają przy domach wiatraki, zrobili przedstawienie i film o rycerzu z La Manchy, prowadzą gry terenowe dla turystów. Za organizację tegorocznego festynu odpowiada Fundacja Wojcieszyn – Wioska Don Kichota.

Pożegnaniem z DSK 2017 będzie grudniowa impreza Kaczawskiego Klubu Siatkarskiego Ren-But pod hasłem “Zaczarowana piosenka”. Została pomyślana jako festiwal, w którym niepełnosprawne dzieci z terenu województwa dolnośląskiego będą śpiewać piosenki. Jako goście wystąpią laureaci ogólnopolskiego konkursu piosenki organizowanego przez fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

Moje trzy grosze. 

W zestawieniu z programem imprez, przyznany powiatowi złotoryjskiemu tytuł Dolnośląskiej Stolicy Kultury wydaje mi się grubą przesadą. Jeśli rzeczywiście dolnośląska kultura stoi festynami ze smażoną kiełbasą i piwem (a połowa propozycji z tegorocznego kalendarza DSK ma w gruncie rzeczy właśnie taki charakter), to marszałek tego pięknego województwa powinien zapaść się ze wstydu pod ziemię. 

O dziwo, nie zapadł się – zamiast tego sypnął publicznymi pieniędzmi na więcej piwa i więcej kiełbasy. Albo problemem jest gust marszałka, albo reszta dolnośląskich samorządów biorących udział w konkursie na DSK 2017 reprezentuje jeszcze większą mizerię niż powiat złotoryjski. Tak czy siak ujawnił się dramat. Proszę mnie źle nie zrozumieć: dożynkowy festyn w Prusicach czy rzucanie miotłami w Lubiechowej to fajna, ludyczna zabawa, ale wciąganie przy tej okazji na maszt flagi Dolnośląska Stolica Kultury uwłacza temu tytułowi, pozbawia go sensu, deprecjonuje i ośmiesza.

Od oferty jednostki samorządu, której zależy nie tylko na pieniądzach od marszałka, ale też na splendorze DSK, oczekiwałbym przynajmniej cienia ambicji. Czegokolwiek co potwierdziłoby, że powiat faktycznie rozumie, co to jest kultura, docenia jej znaczenie i chce być postrzegany jako centrum ważnych inicjatyw kulturalnych. Nadzieja, że wśród propozycji z kalendarza DSK 2017 Powiat Złotoryjski znajdę coś, co zaprzeczy wypaleniu i urzędniczej rutynie, zgasła szybko – zostało mi poczucie rozczarowania pomieszane z zażenowaniem.

Na inaugurację DSK 2017 urzędnik złotoryjskiego starostwa wybrał przegląd sygnalistów myśliwskich. Częścią tej imprezy będzie Konkurs Szlachetnej Sztuki Wabienia Jelenia, polegającej – z grubsza – na wydawaniu paszczą sekwencji pierdnięć i pomruków mających zwabić zwierzynę przed lufę. W odróżnieniu od tytułu “Dolnośląska Stolica Kultury” ta nazwa do propozycji powiatu złotoryjskiego pasuje jak ulał. Darz bór!  

 Piotr Kanikowski 

 

 

    Drukuj       Email

3 komentarze

  1. frustrator pisze:

    ten konkurs sygnalistów to nie jest zła impreza.. tylko czy dałoby się ten potencjał wykorzystać jakoś w praktyce bardziej? nie jest tak chyba że przyjeżdża autokar z legnicy czy zagrodna do zoku wysiada ekipa żeby potrąbić potem pakuje się i wraca.. to są chyba rozproszeni w terenie powiatu ludzie.. z obszarów wiejskich też chyba sporo więc jak tam już są z tymi sygnałówkami to czy nie mogliby ostrzegać o wylewaniu z lagun tuczarni na pola?

  2. Skup poroża łonlajn pisze:

    wiatr rozgonił smogi i smrodki spalonych śmieci więc dla mnie kultura już jest

  3. Mieszkaniec pisze:

    Brawo Panie Piotrze, nic dodać nic ująć. Kultura w powiecie złotoryjskim = kiełbasa+piwo i nieustająca prezentacja folkloru. Rzucanie miotłą zamieniłbym na wybór takiej miotły, co w końcu zamiecie cały nasz szanowny urzędniczy powiat, najlepiej na kresy La Manchy, gdzie spotkają wiele czarujących kobiet, złota, wina i jeleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Mieszkańcy bronią geoparku UNESCO przed wiatrakami

Read More →