OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Czynszowa abolicja. Oddłuż swoje mieszkanie

Przez   /   06/02/2017  /   No Comments

Od 1 stycznia tego roku lokatorzy mieszkań komunalnych, mający długi czynszowe, mogą ubiegać się o umorzenie odsetek od tego długu. Takie możliwości abolicyjne daje uchwała Rady Miejskiej z 24 października 2016 r.
Jak informuje Zbigniew Celoch, zastępca dyrektora Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej, zadłużenie czynszowe wynosi ok. 50 mln zł. Zaległości ma niemal połowa z sześciu tysięcy najemców mieszkań komunalnych. Abolicja polega na umorzeniu odsetek.

 


Kto może uzyskać pomoc?
Pomoc w spłacie zadłużenia kierowana jest do najemców lub byłych najemców lokali mieszkalnych, do osób które zajmują lub zajmowały lokal bezumownie, następców prawnych wcześniej wymienionych osób, a także do tych, którzy przejmują zadłużenie najemcy lub bezumownego użytkownika lokalu mieszkalnego w wyniku wzajemnej zamiany mieszkań. Umorzenie odsetek nie dotyczy należności za bezumowne zajmowanie lokalu zajętego samowolnie.
Jakie należności podlegają umorzeniu?
Umorzeniu podlegają odsetki wyliczone na dzień 31 grudnia 2016 r. od następujących należności pieniężnych: zaległego czynszu, zaległego odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego, zaległych opłat niezależnych od wierzyciela i od zasądzonych skapitalizowanych odsetek. Nie podlegają umorzeniu zasądzone odsetki skapitalizowane, jak również odsetki powstałe po 31 grudnia 2016 r.
Na jakich warunkach można uzyskać umorzenie odsetek?
Odsetki umarza się na pisemny wniosek dłużnika po spłacie w terminie najpóźniej do 31 grudnia 2017 r. należności głównej, zasądzonych skapitalizowanych odsetek oraz kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego. Spłata należności głównej i zasądzonych skapitalizowanych odsetek może nastąpić w części – wtedy umorzenie odsetek również nastąpi w części, proporcjonalnie do zapłaconej należności głównej i zasądzonych skapitalizowanych odsetek. Na pisemny wniosek dłużnika umarza się też odsetki, jeżeli w dniu 1 stycznia 2017 r. dłużnik zalegał w spłacie odsetek, a jednocześnie nie zalegał w spłacie należności głównej oraz zasądzonych skapitalizowanych odsetek. Koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego należy zapłacić w całości.
Czy zaległe należności można zapłacić w ratach?
Tak, w ramach podpisanego w terminie do 31 grudnia 2017 r. porozumienia z Zarządem Gospodarki Mieszkaniowej o zastosowaniu ulgi w postaci odroczenia lub ratalnej spłaty należności pieniężnych, obejmującego okresy: do 12 miesięcy, od 13 do 36 miesięcy, od 37 do 60 miesięcy od daty obowiązywania porozumienia i pod warunkiem terminowego regulowania bieżących należności mieszkaniowych. Umorzeniu podlegać będzie odpowiednio: 100 proc., 80 proc. i 60 proc. wartości odsetek – proporcjonalnie do zapłaconej należności głównej i zasądzonych skapitalizowanych odsetek. Koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego oraz odpowiednio 20 proc. lub 40 proc. odsetek należy zapłacić w sposób jednorazowy lub maksymalnie w 12 ratach.
Gdzie załatwiać sprawy ?
Wszelkie sprawy związane z umorzeniem odsetek należy załatwiać w:
· Oddziale Gospodarki Mieszkaniowej nr 1 przy ulicy E. Plater 11, tel. 76 72-38-360,
· Oddziale Gospodarki Mieszkaniowej nr 2 przy ulicy al. Rzeczypospolitej 34, tel. 76 72-38-298.
Treść uchwały dostępna jest TUTAJ 

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tygodnik10

Ile milionów zarobili prezesi KGHM w roku 2023?

Read More →