schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Jak będzie wyglądać reforma edukacji w Legnicy?

Przez   /   27/01/2017  /   No Comments

- Do skutecznego, odpowiedzialnego i profesjonalnego wdrożenia założeń reformy oświatowej przystąpiliśmy bez uprzedzeń – mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Na konferencji prasowej przedstawił zmiany, które czekają legnicką oświatę w związku z likwidacją gimnazjów.

- Tę trudną i skomplikowaną operację przeprowadzamy konsekwentnie, z dobrą wolą, by uzyskać jak najbardziej optymalne rezultaty i całość przygotować jak najlepiej potrafimy – kontynuował prezydent. – Zajmują się tym bardzo kompetentni fachowcy oświatowi. Ważnym wsparciem konsultacyjnym był powołany przeze mnie specjalny zespół do spraw wdrożenia reformy, złożony z przedstawicieli wszystkich poziomów kształcenia, radnych miejskich i związków zawodowych działających w oświacie. Podstawą była nowa ustawa. Oparliśmy się na analizach demograficznych i opiniach rad pedagogicznych. Współpracowaliśmy z dolnośląskim kuratorium oświaty. Pomocą były sporządzone przez dyrektorów szkół symulacje arkuszy organizacyjnych.

Wkrótce legnickie projekty uchwał intencyjnych o dostosowaniu sieci oświatowej do nowego ustroju szkolnego przekazane będą do zaopiniowania dolnośląskiemu kuratorowi. W połowie lutego uchwały te trafią na nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej, a w marcu, również na sesji zatwierdzany będzie nowy ostateczny model funkcjonowania oświaty w Legnicy.

W Legnicy działa 48 publicznych placówek oświatowych (łącznie z przedszkolami). Obecnie funkcjonuje w mieście 7 ogólnodostępnych gimnazjów, jedno artystyczne, dwa specjalne i jedno dla dorosłych. 31 sierpnia br., zgodnie z założeniami ustawy, wszystkie one zakończą działalność, natomiast dotychczasowe klasy gimnazjalne zostaną włączone w struktury innych szkół i będą sukcesywnie wygaszane do 2019 roku.

konferencja 2017 2

Gimnazja mają być włączone do: Liceum Ogólnokształcącego nr 7, nr 4, do Technikum nr 4 (w Zespole Szkół Budowlanych), do szkół podstawowych nr 4, 9 i 20. Gimnazjum dla dorosłych ma być przekształcone w szkołę podstawową dla dorosłych w CKZiU. Żaden obiekt oświatowy nie utraci swej dotychczasowej funkcji. Dotychczasowi dyrektorzy gimnazjów z mocy ustawy staną się zastępcami dyrektorów szkół, do których będą włączone.

Klasy z dotychczasowych samodzielnych gimnazjów nr 4 (W Zamku Piastowskim) i nr 5 (ul. Chojnowska) dokończą naukę w szkołach podstawowych: nr 4 (gimnazjum nr 4 z Zamku) oraz w obecnej szkole podstawowej nr 9 (gimnazjum nr 5 z ul. Chojnowskiej).

W Legnicy działać będzie nadal 11 obwodowych szkół podstawowych, nie ma bowiem potrzeby, aby zwiększać ich ilość ze względów demograficznych. Nauka będzie się odbywała w ich dotychczasowych siedzibach.

Planuje się, że z edukacyjnej mapy miasta może zniknąć 31 sierpnia 2017 r. Liceum Ogólnokształcące nr 6. Będzie ono połączone z LO nr 7, a jego siedziba zostanie przeniesiona do dotychczasowego obiektu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 na ul. Radosnej. Do zwalnianego obiektu przy ul. Mazowieckiej, po niezbędnej jego adaptacji na potrzeby osób niepełnosprawnych, może być przeniesiony Zespół Placówek Specjalnych.

W 48 legnickich placówkach oświatowych pracuje ok. 1700 nauczycieli. Według przeprowadzonych przez dyrektorów symulacji organizacyjnych reforma nie powinna pociągnąć za sobą większych problemów kadrowych, niż było to w latach poprzednich. Według tych analiz 12 nauczycieli zadeklarowało przejście na emeryturę. Może nastąpić 57 przypadków rozwiązania umowy o pracę (w tym również z osobami przechodzącymi na emerytury), 70 przypadków obniżenia wymiaru zatrudnienia. Jednocześnie dyrektorzy wykazali potrzebę zatrudnienia nauczycieli na ponad 64 etatach. W tej sytuacji można stwierdzić, że potrzeby zatrudnieniowe będą niemal identyczne z ilością nauczycieli odchodzących z pracy. Zatem kadra nauczycielska raczej nie powinna się uszczuplić.

Warto przypomnieć naszym czytelnikom generalne zasady zmian w polskim systemie oświatowym.

W miejsce obecnie istniejących szkół powstaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe). Gimnazja zostaną zlikwidowane.

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI w szkole podstawowe staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.

W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjalistów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Wcześniej przygotowane przez samorządy projekty sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024. Licea staną się czteroletnie, technika zaś – pięcioletnie.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. LEGNICA.EU

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vampire-5530776_1280

Amant z Ameryki rozpłynął się we mgle z 25 tys. zł

Read More →