Kameralne przedstawienie wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora w autorskiej reżyserii Joanny Gerigk to laureat tegorocznego Dziecięcego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy “Maskarada” w Rzeszowie. Cztery przedpołudniowe spektakle gościnne na legnickiej Scenie Gadzickiego w środę i czwartek (28 i 29 września) o godz. 9.00 i 11.00. Niestety, biletów już nie ma.
Dwaj wędrowni handlarze (Kamil Król i Paweł Pawlik) spotykają się na placu targowym. Jak co dnia walczą zaciekle o zainteresowanie klientów. Jednak ani parasole i szczotki, ani torby i ubrania nie cieszą się zainteresowaniem. Aby skrócić oczekiwanie sprzedawca parasoli zaczyna snuć opowieść o biednym góralu Józefie, który nie ma niczego poza starym psem i kilkoma owcami.
W ten sposób poznajemy historię o Burku, psie wyrzuconym przez właściciela z domu, bo jest stary – bez zębów, pazurów, sierści. Jego obowiązki przejąć ma młodziutki Pikuś. Burek idzie do lasu, chce znaleźć nowy dom. Po drodze spotyka różne zwierzęta, którym pomaga, wykorzystując swoją życiową mądrość. Wśród nich jest niedźwiedź Zygmunt, który czuje się stary i niepotrzebny, więc chce umrzeć. Dzięki mądremu Burkowi wraca Zygmuntowi chęć do życia, a i pies wkrótce okaże się potrzebny swojemu panu, który zrozumie, że źle zrobił wyrzucając wierne zwierzę.
Młodzi widzowie będą świadkami jak przedmioty znajdujące się na straganach handlarzy zamieniają się w kolejnych bohaterów opowieści. W ten sposób powstają owieczki z białych puchatych sweterków, las ze szczotek i pies z szarej torby, wyciągniętego swetra i skarpet. Co jednak ważniejsze, powstaje także piękna historia o przyjaźni wystawianej na próby i o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu oraz form improwizowanych spektakl uczy, że każdy jest niepowtarzalny i potrzebny, a wszystkie błędy można naprawić.
„Dobrze, że jesteś wg scenariusza i w reżyserii Joanny Gerigk, pokazuje na przekór dzisiejszym czasom, ceniącym ponad miarę młodość, że to dojrzałość jest zaletą, bo doświadczenie i mądrość idą z nią w parze. Pomysłowa scenografia i dobre aktorstwo to atuty wałbrzyskiego spektaklu – oceniła tegoroczną premierę wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora Alicja Śliwa z Tygodnika Wałbrzyskiego.
Joanna Gerigk, dramatopisarka, teatrolożka, reżyserka, absolwentka reżyserii teatru lalek na wrocławskiej PWST współpracuje ze scenami teatralnymi we Wrocławiu, w Łodzi, Wałbrzychu i czeskiej Pradze. Oprócz spektakli dla dzieci wyreżyserowała m.in . „Pocztówki z Karłowic” (2014) współpracującej z legnicką sceną wrocławskiej Fundacji Teatr Nie-Taki – spektakl zrealizowany na podstawie opowieści mieszkańców tytułowej dzielnicy. Przedstawienie prezentowane było na legnickiej Scenie Gadzickiego w listopadzie 2014 r.
Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna
FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE TEATRU MODRZEJEWSKIEJ