Rozpocznie się o godz. 19.15 w legnickiej Katedrze. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!
Anna Maria Jopek to wokalistka, kompozytorka, improwizatorka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie, z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów – jak m.in Pat Metheny, Youssu′n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone. Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, m.in.: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 r. jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki na świecie została odznaczona w 2015 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
fot: Marcin Kydryński
Piotr Rachoń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie ukończył z wyróżnieniem dwa kierunki: Wydział Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i Sekcję Muzyki Kościelnej Wydziału Edukacji Muzycznej (2004).
Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego oraz polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki (1994) oraz w letniej Academie d`Orgue w Saint – Maximin la Sainte – Baume (2009).
Artysta jest także absolwentem Instytutu Szkolenia Organistów w Warszawie, działającego przy Papieskim Wydziale Teologicznym.
W 2006 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2002 r. pełni posługę organisty w Bazylice Archikatedralnej pw. św Jana Chrzciciela w Warszawie. Od 2006 r. jest pierwszym organistą tej świątyni. Dekretem Prymasa Polski od 2004 r. został włączony do prac w Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej.
Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (do momentu zamknięcia sekcji Muzykologii w 2013) oraz Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Miodowej w Warszawie i Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Bednarskiej.
W 2008 r. rozpoczął realizację studiów doktoranckich w University of Houston w Stanach Zjednoczonych, w zakresie gry na organach (Stypendium University of Houston, stypendium Fundacji Kościuszkowskiej – Nowy Jork)
Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista, akompaniator chóralny w kraju i zagranicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Austria, USA).
Międzynarodowy Festiwal Organowy 25. Legnickie Wieczory Organowe został dofinansowany ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź
Źródło: ego / Legnickie Centrum Kultury