Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Po 45-latach KGHM zacznie wygaszanie pieca szybowego

Przez   /   13/07/2016  /   No Comments

Jesteśmy świadkami kolejnego przełomowego momentu w historii polskiej metalurgii oraz historii KGHM: w sobotę Huta Miedzi Głogów rozpocznie wygaszanie pieca szybowego. Stosowana od 45 lat tradycyjna technologia wytopu miedzi od października zostanie zastąpiona nowocześniejszą, lepszą dla środowiska i bardziej wydajną: piecami zawiesinowymi.

W hucie Głogów I  miedź wytapia się w pokrewnym średniowiecznym dymarkom piecu szybowym, który swą nazwę zawdzięcza wysokiej, przypominającej górniczy szyb komorze. Proces produkcyjny obejmuje pięć faz: brykietowanie koncentratów miedzi, wytop kamienia miedziowego w piecach szybowych, konwertorowanie kamienia, rafinację ogniową w piecach anodowych wraz z odlewaniem anod i finalny proces elektrorafinacji miedzi anodowej, w którym otrzymujemy miedź katodową.

Uśredniony i zbrykietowany koncentrat, zawierający ok. 24–26% miedzi, wraz z żużlem konwertorowym i koksem, stanowią wsad do pieców szybowych. W wyniku przetopu wsadu otrzymuje się kamień miedziowy, będący stopem siarczków miedzi i żelaza, oraz żużel odpadowy. W procesie konwertorowania kamienia miedziowego następuje utlenianie żelaza i siarki, w wyniku czego powstaje miedź konwertorowa (miedź blister) o zawartości ok. 98,5% czystej miedzi. Pozostające w niej zanieczyszczenia usuwa się w procesie rafinacji ogniowej w piecach anodowych. Uzyskane, po tym etapie, odlane anody poddawane są elektrorafinacji. Miedź anodowa rozpuszcza się w elektrolicie i pod wpływem prądu stałego osadza się na podkładkach katodowych, tworząc produkt finalny – miedź katodową o zawartości 99,99% czystej miedzi.

W hucie Głogów II taki sam finalny produkt uzyskuje się przy pomocy jednostadialnego pieca zawiesinowego, w którym bezpośrednio z wysuszonego koncentratu wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy w sobie trzy fazy w jednym procesie: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie.

Wysuszony koncentrat miedzi jest podawany razem z odpowiednią ilością powietrza wzbogaconego w tlen palnikami umieszczonymi w sklepieniu szybu reakcyjnego pieca zawiesinowego. Proces topienia przebiega w trakcie opadania rozpylonego koncentratu do wanny odstojowej pieca, gdzie następuje oddzielenie miedzi blister zawierającej ok. 99% Cu od żużla. Żużel zawierają- cy jeszcze ok. 11–15% miedzi jest kierowany do pieca elektrycznego, w którym następuje jego odmiedziowanie. Natomiast miedź blister, identycznie jak w hucie „Głogów I”, przerabiana jest w anodowych piecach obrotowych i stacjonarnych. Uzyskane anody miedziane są poddawane procesowi elektrorafinacji. Produktem finalnym jest miedź katodowa zawierająca 99,99% Cu.

W sobotę rano KGHM uroczyście rozpocznie wygaszanie pieca szybowego w Hucie Miedzi Głogów I.

Źródło: KGHM.PL

FOT. KGHM.PL

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Mieszkańcy bronią geoparku UNESCO przed wiatrakami

Read More →