POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Centrum Medyczne: Najpierw dieta, potem suplementy diety

Przez   /   04/03/2016  /   No Comments

Aktualnie panuje pogląd, że suplementem diety można „naprawić” każdy problem zdrowotny. Wystarczy udać się do najbliższej apteki, sklepu ze zdrową żywnością, a nawet nie wychodząc z domu, zamówić przez internet dowolną kapsułkę, drażetkę czy cudowny proszek. Po ich zażyciu problemy mają ustąpić, a my będziemy mogli dalej bezkarnie spożywać np. nadmierne ilości ciężkostrawnego, tłustego jedzenia. Dlaczego właśnie tak myślimy?

Codzienne reklamy w środkach nasowego przekazu (radio, TV, prasa) nawołują do zakupu suplementów diety jako doskonałego panaceum na każdą dolegliwość. W konsekwencji w wielu domach, powoli na talerzu zaczyna brakować miejsca na naturalną, niskoprzetworzoną żywność. Przeciętnie zażywamy kilka kapsułek dziennie, wierząc w to, że dzięki nim będziemy nie tylko zdrowsi, ale i piękniejsi. W swojej praktyce spotykam się z pacjentami, którzy uważają, że lepiej sięgnąć po garść suplementów, niż zjeść kilka dobrze zbilansowanych posiłków. A tak naprawdę – w wielu przypadkach – do poprawy zdrowia potrzebujemy jedynie zmiany nawyków żywieniowych.
W organizmie ludzkim istnieją mechanizmy przecwdziałające, powstającym z powodu złego odżywiania się, zaburzeniom w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Należy jednak pamiętać, że takie mechanizmy mają swoje granice, a ich przekroczenie może doprowadzić do powstania chorób dietozależnych, do których należą np. cukrzyca typu II czy otyłość. Dlatego zawsze najważniejsza jest zbilansowana dieta, która nie dopuści do powstania niedoborów lub nadmiaru składników odżywczych. Każdy stosowany suplement diety ma stanowić jedynie uzupełnienie ewentualnych, już powstałych niedoborów. Kapsułka czy pigułka powinna być podana dopiero wówczas, gdy zaistnieje taka potrzeba – np. gdy w badaniach laboratoryjnych wykryto niedobór witaminy B12 i/lub żelaza spowodowany złym odżywianiem lub braniem leków.
Pamiętajmy! Matka Natura podarowała nam – w postaci naturalnej żywności – wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dzięki czemu skomponowanie odpowiedniej diety nie jest trudne. Nic nie jest w stanie zastąpić ryb, warzyw, owoców, czy dobrej jakości oleju spożywczego. Dla ochrony własnego zdrowia bardzo ważne jest, aby urozmaicać swoją codzienną dietę różnymi produktami spożywczymi. Im znajdzie się ich więcej na talerzu, tym będzie to korzystniejsze dla naszego organizmu (lepiej zaopatrzymy go w składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania). Wówczas nie dopuścimy do powstania niedoborów witamin, czy minerałów a zbilansowana dieta będzie podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia i witalności.
Coraz poważniejszym problemem stają się pacjenci przyjmujący kilka leków i/lub kilka suplementów w ciągu dnia. Dlaczego? Otóż pomiędzy lekami, jak również między lekami i suplementami, może dochodzić do różnych interakcji. Przykładowo metformina, stosowana podczas terapii cukrzycy typu II powoduje, że diabetycy często wykazują obniżone poziomy witamin z grupy B (głównie witaminy B1, B6, B12, kwas foliowy). Stąd sensowne i uzasadnione jest w przypadku tej grupy pacjentów wprowadzenie suplementacji diety, przy czym preparaty zawierające powyższe witaminy powinny być spożywane możliwie jak najpóźniej od zażycia leku i w połączeniu z produktami zawierającymi wapń (jogurt naturalny, ser).
Pamiętaj! Zawsze najpierw należy udać się do lekarza oraz dietetyka, a dopiero wówczas, jeżeli zajdzie taka potrzeba do apteki. Więcej informacji oraz pomoc w prawidłowym odżywianiu i uzupełnianiu niedoborów pokarmowych uzyskasz w Centrum Medycznym w Legnicy.

dr n. biol. Anna Sapeta-Rączka
Centrum Medyczne w Legnicy

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3186 dni temu dnia 04/03/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 4, 2016 @ 12:25 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

drhab.romualdluczynski_prof.wsbwewroclawiu_portret-2123247734,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Spotkanie z autorem książki o legnickiej gastronomii PRL-u

Read More →