Wystawę fotografii Andrzeja Maciejewskiego „Wielka Migracja – piekło i raj” oglądać można w legnickim teatrze. Wernisaż w teatralnym holu Starego Ratusza w piątek 15 stycznia o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Tytuł wystawy fotograficznej brzmi jak prowokacja. I w pewnym sensie nią jest. Na wielkoformatowych fotogramach obejrzymy jednak głównie afrykańskie zwierzęta i jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w świecie przyrody, jakim są wielkie migracje zwierząt.
Pierwsze skojarzenie dla wytrawnych miłośników fotografii będzie oczywiste. Coś podobnego mieli już szansę oglądać w realizacjach Tomasza Gudzowatego, wielokrotnego laureata międzynarodowych konkursów World Press Photo i Picture of the Year. Autor legnickiej ekspozycji zdecydowanie odrzuca jednak te porównania: – To nie ta liga. Z Usainem Boltem nie odważyłbym się stanąć na starcie w biegu na setkę – śmieje się Andrzej Maciejewski.
Na wystawie w legnickim teatrze obejrzymy blisko pół setki czarno-białych i barwnych fotogramów, z blisko 4 tysięcy zdjęć, które legnicki dr nauk prawnych wykonał swoimi Nikonami (klasy ekstra, bo to Nikon D4S oraz Nikon D800e) podczas ubiegłorocznego pobytu w Tanzanii i Kenii, głównie na afrykańskich równinach rezerwatów Serengeti i Masai Mara oraz w kraterze Ngorongoro. Trzy z prezentowanych fotogramów wystawiane były już wcześniej na październikowej ekspozycji 27. Przeglądu Plastyki Zagłębia Miedziowego w legnickiej Galerii Sztuki.
Temat główny wystawionych fotografii zawarty jest w tytule ekspozycji. To fascynujący świat afrykańskiej przyrody i niepowtarzalnego zjawiska, jakim są wielkie migracje trawożernych zwierząt: zebr, antylop i gazeli, które od zawsze przemierzają tysiące kilometrów w poszukiwaniu wody i pastwisk. Przemierzają szlak życia i śmierci, bo na trasie wielkiego koła swojej wędrówki po afrykańskich równinach napotykają drapieżników: lwy, lamparty, hieny, gepardy i szakale, a w forsowanych rzekach wielkie krokodyle. Giną masowo. Tylko jedna wędrówka antylop gnu pochłania ćwierć miliona tych zwierząt.
Piątkowemu wernisażowi w teatralnym holu towarzyszyć będzie 5 minutowa impresja filmowa, fragment większej całości zdjęć filmowych i fotografii, sławiąca piękno Afryki, której jednym z elementów jest równowaga między życiem i śmiercią. Piekło i raj.
Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna
FOT. ANDRZEJ MAJEWSKI, MATERIAŁY TEATRU MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY