schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Kiedy skończy się KGHM?

Przez   /   21/09/2012  /   No Comments

Aktualnie zasoby bilansowe złóż wyeksploatowane są średnio w około 38,5%. W największym stopniu wyeksploatowane są zasoby złoża ?Polkowice? (66% sczerpania złoża), zasoby złóż ?Lubin-Małomice? i ?Rudna? są sczerpane odpowiednio w 43% i 56%, natomiast złoża ?Sieroszowice? oraz ?Radwanice Wschód? odpowiednio w 26% i 6% – informuje zarząd KGHM w raporcie na temat swoich aktywów górniczych.
Przy utrzymaniu obecnego poziomu wydobycia kopalnie w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym mogłyby funkcjonować jeszcze przez ok. 30-40 lat Spółka chciałaby jednak wydłużyć ten okres. Szacuje szanse zagospodarowania złóż rudy miedzi znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnie eksploatowanych obszarów.
Taki cel przyświeca realizowanemu obecnie projektowi rozpoznania złoża Radwanice-Gaworzyce oraz odłożonym na najbliższe lata badaniom w rejomie Głogowa, Bytomia Odrzańskiego i Redkowa. Dzięki nim bazę zasobowa KGHM może powiększyć się o zasoby geologiczne w ilosci ok. 987 mln ton rudy miedzi zawierającej ok.17 mln ton miedzi (dla porównania obecnie to -łącznie z przygotowywanym do eksploatacji Głogowem Głębokim Przemysłowym – 1 181 mln ton rudy i 18,6 mln ton samej miedzi).
Miedź zatem jest. Szkopuł w tym, że coraz trudniej będzie po nią sięgnąć. Jeśli KGHM chce przetrwać najbliższe kilkadziesiąt lat, musi szybko wdrożyć nowe technologie, które pozwolą wydobywać ją z do 1500 metrów, gdzie górotwór jest rozgrzany do 45 stopni Celsjusza. Warunki panujące na tych poziomach ograniczają możliwość zatrudnienia w nich pracowników i prowadzenia prac górniczych. Aby schłodzić najgłębsze wyrobiska (Rudna, Polkowice-Sieroszowice) do przyzwoitego poziomu, już teraz na powierzchni produkuje się wodę lodową (o temperaturze ok 2 stopni Celsjusza), i systemem rurociągów rozprowadza się ją na dole w rejonach robót. KGHM wdraża program klimatyzacji stanowiskowej na lata 2010-2015?, który obejmuje m.in. wprowadzenie kabin klimatyzacyjnych na maszynach ciężkich, stanowiskowych m.in. przy punktach wysypowych, klimatyzowane pojazdy do przewozu załogi oraz systemy klimatyzacji osobistej.
Poza tym układ geologiczny złoża wymusza wykorzystanie nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych kombajnów do urabiania złoża w miejsce tradycyjnego odpalania ładunków strzałowych i wybierania rudy ładowarkami. Od 2011 r. w kopalni Polkowice Sieroszowice przygotowywane są wyrobiska na potrzeby oddziału pilotażowego, który zostanie wyposażony w kompleks do mechanicznego urabiania skał i będzie pełnił rolę stanowiska badawczego dla rzeprowadzenia prób eksploatacyjnych technologii wybierania cienkich złóż o miąższości do 2 m. Technologia ta może stać się konkurencyjna technicznie i ekonomicznie w stosunku do technologii tradycyjnej z wykorzystaniem do urabiania materiału wybuchowego. Uruchomienie nowego oddziału przewiduje się na przełomie roku 2012/2013.
Ciągłość działalności KGHM mają gwarantować spółce także inne projekty: do końca 2013 r. planuje się zakończenie wymiany i modernizacji maszyn flotacyjnych w Zakładach Wzbogacania Rud, planowana jest rozbudowa obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most, modernizuje się hutnictwo.

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zaklady_gornicze_rudna_swietuja_jubileusz_50_lecia

50-lecie Zakładów Górniczych Rudna: kronika, rajdy, mural

Read More →