Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Ars Cafe. Galeria zaprasza na rozmowy o sztuce

Przez   /   12/12/2014  /   No Comments

19 grudnia w legnickiej Galerii Sztuki odbędzie się premierowe spotkanie z cyklu „Ars Café”. To nowy projekt, który ma na celu cykliczne spotkania i rozmowy o sztuce.


Bohaterem pierwszego wieczoru rozmów będzie Henryk Jan Baca, którego wystawa obecnie prezentowana jest w Galerii Ring i który jest jednym z najważniejszych twórców Legnicy. Mieszka tu i tworzy od ponad pięciu dekad, a efekty jego pracy możemy oglądać nie tylko na wystawach, ale również w innych miejscach w mieście i okolicy. Henryk Baca poza sztalugowym, realizuje malarstwo monumentalne, freski, witraże i mozaiki, zajmuje się konserwacją dzieł sztuki. Jest autorem mozaiki na ścianie przy ul. Partyzantów (w rynku, obok wejścia do LBP), obrazów, rzeźb i witraży w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także renowacji ołtarzy bocznych w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela czy fresku na plafonie w przedsionku Holu Starego Ratusza.
„Chcielibyśmy wzmocnić naszą aktywność jako miejsca integracji środowiska artystycznego oraz poważnie powrócić do cyklicznych spotkań z artystami oraz innymi uczestnikami i animatorami życia artystycznego, które do tej pory były raczej okazjonalne niż regularne” – tłumaczy ideę „Ars Café” Justyna Teodorczyk z Galerii Sztuki. Spotkanie przy kawie w Galerii Ring to nie jedyna atrakcja artystyczna tego wieczoru. Przedtem odbędzie się potrójny finisaż wystaw, które są już czynne w salach wystawienniczych „Ringu”. Będzie malarstwo, fotografia oraz awangardowa biżuteria, a także świąteczna loteria, w której rozlosowane zostaną m.in. reprodukcje prac aktualnie prezentowanych na wystawie.
Poza wystawą „Już czas…” H.J. Bacy, ukazującą najnowsze obrazy, organizatorzy zapraszają też do oglądania wystawy fotografii jeleniogórskiej artystki Alicji Kołodziejczyk. Ekspozycja „Archetyp – świadomość wyzwolona przez przedmiot” to cykl niezwykle dojrzałych czarno-białych fotografii ukazujących nowe życie starych przedmiotów. „To propozycja dla wytrawnych odbiorców, skłaniająca do najgłębszych refleksji na temat czasu, przemijania, materializmu – czyli jak najbardziej adekwatna do przedświątecznego stanu ducha” – komentują galernicy. Autorka natomiast opowiada: „Fotografuję przedmioty współczesne, ale nie nowe, przedmioty nietypowe, niepokojące, które mają swoje historie, prawie zawsze nadszarpnięte zębem czasu, często bliskie mi z jakiegoś osobistego powodu. Szukam w nich symboli, wydobywam je za pomocą inscenizacji i charakterystycznego światła. Chcę pokazać, że świat jest mroczny, a zarazem nieskończenie fascynujący”.
Fascynujące przedmioty gromadzi też trzecia wystawa prezentowana w Galerii Ring – „Kolekcja Biżuterii 2014”. To pokaz ostatnich nabytków Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Złotniczej, którą od lat gromadzi Galeria Sztuki. W roku bieżącym, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakupiono ok. 50 nowych prac 30 artystów i to są one prezentowane na wystawie. Jest wśród nich głównie biżuteria konceptualna, czyli będąca bardziej dziełem sztuki niosącym przesłanie artystyczne czy społeczne niż tradycyjne ozdoby. Wystawy będą czynne do wigilii włącznie.

Wystawa: Henryk Jan Baca. Już czas…

Termin: 5 – 24.12.2014

Ekspozycja: Galeria Ring

Wernisaż: 19 grudnia (piątek), godz. 18.00

Wstęp wolny

Autor o własnej twórczości:

Maluję od czterdziestu lat. Pierwsze dziesięciolecie to czas edukacji plastycznej, poszukiwanie stylu. Drugie dziesięciolecie – lata siedemdziesiąte – aktywny udział w życiu artystycznym regionu, a także udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju. Ostatnie trzy dekady to kontakt z indywidualnym odbiorcą, zaniechanie działalności wystawienniczej. To czas w którym powstało najwięcej obrazów. Przestałem wystawiać, ale nie przestałem malować.

 

Malując obraz mam świadomość, że maluję tylko dla jednego człowieka – tego, który stanie się jego właścicielem.

Nie jest ważne czy będzie to dziś czy za sto lat, tu i teraz czy gdziekolwiek na Świecie.

Jest człowiek, dla którego maluję obraz i są tłumy ludzi dla których moje obrazy są bez wartości.

… może do tego służą wystawy… 

Henryk Jan Baca

Archetyp – świadomość wyzwolona przez przedmiot” – Alicja Kołodziejczyk 

O swojej twórczości mówi tak:

Tworzę oszczędne czarno-białe inscenizowane portrety przedmiotów o charakterze fotografii pamiątkowej. Moje martwe natury łączą klasykę z nowoczesnością, chcę aby były wieloznaczne i niepokojące. Fotografuję przedmioty współczesne, ale nie nowe, przedmioty które mają swoje historie, prawie zawsze nadszarpnięte zębem czasu, często bliskie mi z jakiegoś osobistego powodu.

Przeważnie są to przedmioty nietypowe, niepokojące. Szukam w nich symboli, wydobywam je za pomocą inscenizacji i charakterystycznego światła.

W moich pracach nie ma narracji, nie chcę opowiadać historii. Jest obiekt i światło. Mimo estetycznego wymiaru fotografii jestem daleka od tego co uznajemy za piękne. Chcę pokazać, że świat jest mroczny, a zarazem nieskończenie fascynujący.

 

Kolekcja biżuterii 2014 

Wystawa kolekcji biżuterii 2014 to pokaz ostatnich nabytków Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Złotniczej, którą od lat gromadzi Legnicka Galeria Sztuki.

Po 25 latach „srebrnych” pokazów, odbywających się dziś głównie w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, Galeria postanowiła zdyskontować swój dorobek organizacyjny w zakresie promocji współczesnej, awangardowej biżuterii i w 2004 r. rozpoczęła budowę stałej kolekcji. Od początku postanowiono, że kolekcja będzie miała charakter międzynarodowy, tak jak międzynarodowy charakter i rangę ma Festiwal SREBRO. Spośród licznie przewijających się przez Festiwal prac wyłuskiwano najciekawsze, w ten sposób gromadząc do tej pory już blisko 400 obiektów ponad 70 artystów z Polski i ok. 30 ze świata. W roku 2014, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego, zakupiono ok. 50 nowych prac 30 artystów i są one prezentowane na wystawie.  

 

         Rzeczywisty rozwój polskiej biżuterii autorskiej zaczął się w l. 70. XX w. (w dużej mierze wspierały go wówczas legnickie inicjatywy konkursowe i wystawiennicze), od tamtej pory jest w rozkwicie dorównując światowym trendom, a niekiedy je współkreując. Mimo tego, w Polsce współczesna biżuteria artystyczna wciąż jest niedoceniona jako samodzielna dziedzina sztuki. Na Zachodzie międzynarodowe współczesne kolekcje są prezentowane w stałej ekspozycji w wielu najbardziej renomowanych galeriach i muzeach świata (np.: w Pinakothek der Moderne w Monachium, Victoria & Albert Museum w Londynie).

Legnicką kolekcję stanowi współczesna, unikatowa biżuteria oraz obiekty i instalacje designerskie w funkcji biżuterii autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych projektantów. Zbiór pokazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego. Legnickie pokazy wielokrotnie poświęcone były aktualnym problemom społecznym czy filozoficznym i estetycznym, generując zaskakująco oryginalne i świeże, aktualne i nowatorskie prace. W tym zakresie kolekcja i sposób jej uporządkowania może okazać się oryginalną i jedyną nie tylko w wymiarze Polski. Odrębnym działem kolekcji i ekspozycji stać się może użytkowy design małych przedmiotów realizowanych technikami złotniczymi. 

Źródło (tekst, zdjęcia) : Galeria Sztuki w Legnicy

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3506 dni temu dnia 12/12/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 12, 2014 @ 10:27 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KWADRAT_BANER_oprowadzanieEMPATIA

W piątek pożegnanie ze Srebrem w Galerii Sztuki

Read More →