Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu ma nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 uzyska środki na budowę wielofunkcyjnego zbiornika Pielgrzymka na rzece Skorze. Obiekt ma służyć retencji wód i stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla kilkunastu miejscowości położonych w dorzeczu Kaczawy, w tym Legnicy i Chojnowa. Będzie też spełniał funkcję rekreacyjną i turystyczną, z możliwością wykorzystania do produkcji energii. Trwają prace projektowe.
Zbiornik Pielgrzymka ma zająć ponad 107 hektarów pomiędzy wsiami Pielgrzymka, Jastrzębnik i Proboszczów w powiecie złotoryjskim. Będzie w stanie pomieścić maksymalnie 4,4 mln metrów sześciennych wody. Zapora czołowa ma mieć długość 980 metrów, szerokość 10 metrów i wysokość do 12,5 metra. Będzie można przy niej uruchomić elektrownię wodną o mocy 14kW. Zalew będzie mógł być wykorzystywany jako kąpielisko, ale jego główna funkcja to ochrona przed powodzią wiosek położonych w dorzeczu środkowej i dolnej Kaczawy (gmina Pielgrzymka, Zagrodno, Miłkowice, Chojnów) oraz miast Legnica i Chojnów.
Na przeznaczonym do zalania terenie nie ma zabudowań. Są lasy, pola uprawne, nieużytki. To dla inwestora znaczne ułatwienie.
Pomysł nie jest nowy. Już w latach 20. XX wieku Niemcy planowali budowę zbiornika przeciwpowodziowego w tym miejscu. Inwestycję wpisano też do Programu Odra 2006. W 2010 roku miała rozpocząć się jej realizacja, ale harmonogramy zmieniono. Jest nadzieja, że z unijną pomocą zbiornik Pielgrzymka powstanie do 2020 roku. Bo jeśli nie teraz, to nigdy.
Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu ma opracowaną koncepcję programowo – przestrzenną i studium wykonalności. Pod potrzeby inwestycji sporządzony też został Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zbiornika Pielgrzymka.
- Trwa procedura uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która umożliwi dalszą kontynuację prac projektowych- informuje – informuje Anna Tarka z DZMiUW we Wrocławiu. – Po przygotowaniu kompletnej dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi decyzjami administracyjnymi i możliwościami uzyskania finansowania zostaną zwiększone szanse na zgłoszenie zadania w nowej perspektywie programowej na lata 2014-2020 -Po spełnieniu wszystkich wyżej wymienionych warunków można rozpocząć roboty budowlane.
Trudno powiedzieć, kiedy realnie mogłaby ruszyć budowa.
O przyszłość inwestycji niepokoił się niedawno wójt Pielgrzymki Tomasz Sybis. W maju w rozmowie dla portalu GminaPolska.com zdradził, że inwestor rozważa zmianę koncepcji i wybudowanie zbiornika suchego zamiast mokrego. W takiej sytuacji wszystko co do tej pory zrobiono poszłoby na marne. Od początku trzeba by zacząć prace, co o kolejne kilka lat odroczyłoby rozpoczęcie budowy.
FOT. PROGRAMODRA.PL