Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Biegli: Nie było ścisłej obserwacji pacjentki

Przez   /   03/08/2012  /   No Comments

Biegli zeznawali w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu łącząc się poprzez videołącze z legnickim sądem

W legnickim sądzie rejonowym trwa proces trójki lekarzy oddziału neurologicznego, oskarżonych o zaniedbania, które doprowadziły do śmierci pacjentki. Dziś zeznawał 5-osobowy zespół biegłych sądowych.

 

Oskarżeni to  67-letni ordynator oddziału Tadeusz K., 36-letnia lekarz-rezydent Joanna J. oraz 33-letnia lekarz-asystent Marta M. Zdaniem prokuratury, wszyscy 7 sierpnia 2009r., nie zachowali należytej ostrożności i nie wdrożyli prawidłowej diagnostyki różnicowej oraz prawidłowego leczenia farmakologicznego, pomimo występowania u 45-letniej pacjentki objawów świadczących o takiej konieczności oraz nie wdrożyli procedur mających na celu pełny nadzór nad chorą wynikający z poważnego stanu jej zdrowia.

Pacjentka zmarła. W opinii biegłych lekarzy kobietę można było uratować, gdyby zastosowano odpowiednio ścisłą obserwację, a przede wszystkim już po przywiezieniu jej do legnickiego szpitala neurolodzy wykluczyliby neuroinfekcję. Tymczasem badania skupiły się na poszukiwaniu jedynie udaru mózgu ? z taką diagnozą z przychodni rejonowej pacjentka zresztą trafiła na oddział.

- Wczesna i systematyczna diagnoza zwiększała szansę na przeżycie, szczególnie w tzw. Złotej godzinie  – przyznają biegli. Nawet regularne pomiary temperatury mogłyby wskazać na zmiany i objawy. Lekarze mieli przede wszystkim wykluczyć możliwość neuroinfekcji.

W opinii biegłych błędem było przeprowadzenie kolejnych badań dopiero 7 godzin po przyjęciu pacjentki na oddział.

Biegli skrytykowali też funkcjonowanie oddziału neurologicznego.

- Poważnym błędem jest brak na oddziale sprzętu do reanimacji, który potrzebny jest w każdej chwili ? tłumaczą biegli. ? Ponadto 40 pacjentami na oddziale opiekował się tego dnia tylko lekarz-ordynator i lekarka w trakcie specjalizacji. To ilość niewystarczająca do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów na oddziale.

Joanna J., której przydzielono pacjentkę miała tego dnia dyżur nie tylko na oddziale, ale również w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie przyjęła i zajęła się dwoma pacjentami. Zdaniem biegłych, na oddziale zabrakło ustalenia hierarchii zadań i nie zajmowano się pacjentką, która na oddział  trafiła już w ciężkim stanie.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4366 dni temu dnia 03/08/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 3, 2012 @ 12:06 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

charset=Ascii

Pijany kierowca z dzieckiem, metą i lewymi tablicami

Read More →