Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Szlachta na Śląsku. Gigantyczna wystawa w Muzeum Miedzi

Przez   /   22/05/2014  /   No Comments

Jutro (piątek 23 maja) otwarcie największej wystawy w historii Muzeum Miedzi w Legnicy. Ekspozycja pokazująca śląską szlachtę od średniowiecza do końca panowania Habsburgów zajmuje sale wystawowe w Akademii Rycerskiej oraz parter i piętro budynku przy ul. św. Jana, w sumie 650 metrów.

O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że Muzeum Miedzi pracowało nad nim nieprzerwanie od 2011 roku. Od Wielkanocy ekipa techniczna jest skupiona na zwożeniu i instalowaniu eksponatów. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 320 obiektów pochodzących z 46 muzeów i kolekcji (głównie z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum w Cieszynie, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Kurii Biskupich w Opolu i Legnicy). Wiele z eksponatów po raz pierwszy zostanie pokazane publicznie. Niektóre specjalnie zostały poddane renowacji. Z udziałem 50 autorów przygotowano też opasły dwujęzyczny katalog – kompendium wiedzy na temat szlachty śląskiej.

Wśród rarytasów prezentowanych w Muzeum Miedzi są m.in. imponujące drzewa genealogiczne wypożyczone od ojców pijarów z Cieplic, zeszyt do matematyki jednego z książąt czy odnaleziony niedawno w Niedźwiedzicach i dotąd nie prezentowany portret Wolffa von Buswoy’a. Na wystawie można obejrzeć monety z wizerunkami książąt, stroje, broń, szkło, meble, trumny, eptafia, dokumenty, obrazy, rzeźby, starodruki, ryciny. Część ekspozycji ma charakter multimedialny.

Równocześnie z legnicką wystawą “Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych” otwarte zostaną wystawy w muzeach w Goerlitz (“Trwanie wśród przemian. Szlachta na Śląsku i Górnych Łużycach od XVIII wieku”) i we Wrocławiu (“Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden”).  Każda z nich stanowi autonomiczną całość, ale obejrzane jedna po drugiej dają pełną panoramę życia śląskiej szlachty. Dlatego Andrzej Niedzielenko, dyrektor Muzeum Miedzi, zachęca do podróżowania trasą Wrocław-Legnica-Goerlitz, obejrzenia każdej z wystaw i zwiedzania wszystkich trzech miast. Posiadaczom biletu kolejowego z trasy Wrocław-Legnica- Goerlitz lub biletu na jedną z wystaw przysługuje prawo zakupu biletów ulgowych na pozostałe ekspozycje z cyklu “Szlachta na Śląsku”.

Ceny biletów: 10/6 zł

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Witelonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →