W najbliższy piątek 25 października o godz. 18:00 Galeria Sztuki w Legnicy (pl. Katedralny 1) zaprasza na projekcję filmu „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Na listopad zapowiadany jest kolejny seans w galerii oraz poprzedzające go spotkanie z ekolożkami. Polecamy!
Oprócz malowanych obrazów, Galeria Sztuki w Legnicy serwuje też te ruchome. To za sprawą projektu „Ekologia jest sztuką”, który ma na celu zwrócenie uwagi na tę tematykę za pomocą artystycznych środków wyrazu. Młodsza i starsza publiczność wystaw i wernisaży może także edukować się w dziedzinie ekologii, czemu służą spotkania z artystami działającymi na pograniczu natury i kultury, warsztaty typu zero waste, a także projekcje filmowe. W tym sezonie instytucja zaprasza na trzy filmy dokumentalne. Pierwszy z nich – „Przynoszę ci dzikość” o samotnej podróży wzdłuż Polski drogą rzeczną, związanego z Legnica i galerią muzyka i ekologa Michała Zygmunta, mamy już za sobą. Przed nami kolejne dwa.
-”Przynoszę ci dzikość” to obsypany nagrodami film nie tyle o podróży na łódce Michała Zygmunta, ile o uwięzieniu rzek, naszej niefrasobliwej polityce wbrew i przeciw naturze oraz o poświeceniu człowieka w celu unaocznienia nam tego – wspomina Justyna Teodorczyk.
Kolejne obrazy też nie będą miłe – choć piękne i momentami hipnotyzujące. Chodzi o filmy „Simona” i „Nie na miejscu”. Pierwszy ukaże dzikie życie i walkę o naturę córki Kossaka, drugi będzie etiudą o … setkach ton śmieci. – Kossakówna, żyjąca po stronie zwierząt i tak nimi urzeczona, że uznawana a czarownicę, też coś nam pokaże i da pewne przesłanie. Kropkę nad i postawi obraz Nikolausa Geyrhaltera o tym, że na tak ogromnej planecie trudno znaleźć niezaśmiecone miejsce, a to jak radzimy sobie ze śmieciami pokazuje jak nie radzimy sobie z ekologią – komentuje szefowa galerii.
W najbliższy piątek o godz. 18 Galeria Sztuki organizuje projekcję filmu „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Wyjątkowa ekranizacja jest poruszającą opowieścią o Simonie Kossak – biolożce, profesorce nauk leśnych, córce Jerzego Kossaka, wnuczce Wojciecha i prawnuczce Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Dokument opowiada o tym jak wyglądało życie pierwszej polskiej eko-aktywistki w latach 70. Unikalne zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przeniosą nas do prastarego lasu i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji oraz zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem.
Film „Nie na miejscu”, który ukazuje wstydliwy „śmieciowy” problem ludzkości, obejrzymy w Galerii sztuki w sobotę 16.11 o godzinie 19.00. Poprzedzi go spotkanie (godz. 18.00) z ekolożkami, artystką Agatą Ciastoń i kuratorką Katarzyną Roj nt. ekologicznego krajobrazu wokół autostrady A4, na podstawie książki A. Ciastoń pt. „Na środkowym pasie trwa latem była wysoka”. Organizatorzy zapewniają leżaki, napoje i przekąski. Wstęp wolny.
Projekcje filmów odbywają się ramach projektu pn. „Ekologia jest sztuką” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Strona organizatora: galeria.legnica.eu
Facebook: Galeria Sztuki w Legnicy
Instagram: galeria_sztuki_w_legnicy
Zwiastun filmu „Simona”
Zwiastun filmu „Nie na miejscu”
Zwiastun filmu „Przynoszę Ci dzikość”
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy