Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Chłopki” – najbardziej oczekiwana premiera jesieni

Przez   /   18/10/2024  /   No Comments

W listopadowym repertuarze Teatru Modrzejewskiej w Legnicy przykuwa uwagę przede wszystkim mocno wyczekiwania premiera spektaklu „Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach”, zainspirowanego bestsellerową książką Joanny Kuciel-Frydryszak (9 listopada, godz. 19). Przedstawienie firmują Jędrzej Piaskowski (reżyseria) i Hubert Sulima (tekst) – najgorętszy dziś duet teatralny w Polsce.

Duet Piaskowski/ Sulima przenosi na Scenę Gadzickiego jeden z największych sukcesów wydawniczych ostatnich lat. “Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak to nie tylko rzetelny i barwny reportaż o realiach życia naszych babek i prababek, opowiadający o przeszłości naszego świata z perspektywy kobiecej, ale także esej o wiejskiej kulturze, którą – mimo przełomu cywilizacyjnego – wciąż nosi w sobie większość z nas.

Spektakl nie będzie jednak zwykłą inscenizacją wątków z bestsellera Joanny Kuciel-Frydryszak. Piaskowski i Sulima, inspirując się wątkami z książki, umieszczają je w naszej teraźniejszości. Tworzą autorską, przerysowaną, przepełnioną czarnym humorem wizję naszego świata, co gwarantuje publiczności świetną (choć nie bezrefleksyjną) zabawę.

Hubert Sulima: – Zainspirowani historiami kobiet opisanymi przez Joannę Kuciel-Frydryszak postanowiliśmy zająć się opowieścią o ich córkach, wnuczkach i prawnuczkach. Rozwijając gest autorki, przyglądamy się, jak chłopskie korzenie i biografie naszych babek wpływają na nas dzisiaj. Jesteśmy więc we współczesności, a akcja dzieje się w międzynarodowej rodzinnej korporacji DżemWar Inc. Grupa pracujących tam kobiet konfrontuje się z wyzwaniami znanymi z „Chłopek”, m.in. biedą, mezaliansem, pracą ponad miarę, aborcją czy patriarchalnymi stosunkami rodzinnymi. Pokazujemy dzisiejsze oblicze tych zjawisk, ale opowiadamy je w ciągłym dialogu i zmaganiu się z przeszłością, której widma nawiedzają bohaterki. To też historia o rozplątywaniu trudnych rodzinnych relacji, poszukiwaniu bliskości i wychodzeniu poza „wielopokoleniowe klątwy”. A wszystko to pokazujemy w charakterystyczny dla siebie sposób – z dużą dawką poczucia humoru, dystansu i kampu, a także nieoczywistych – mamy nadzieję – perspektyw na bliskie nam wszystkim sprawy.

Duet Piaskowski/Sulima to laureaci licznych nagród, m.in. Paszportu Polityki. Ich spektakle grane są na najważniejszych krajowych scenach, m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, TR Warszawa, Nowym Teatrze w Warszawie czy Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Mają na koncie zarówno pełną ewangelicznej miłości teatralną przypowieść “Jezus” (Nowy Teatr w Warszawie, 2019), jak i głośną inscenizację “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (Teatr im. Osterwy w Lublinie, 2020), a ostatnio także queerową biografię Chopina “I like Chopin” (Wrocławski Teatr Pantomimy, 2024). Artyści słyną z nieokiełznanej wyobraźni, czarnego humoru i przenikliwych odczytań literatury i zjawisk kulturowych. Krytycy doceniają ich za „poszukiwanie nowego języka teatralnego, który ma łączyć, a nie dzielić, i za bijącą z ich twórczości czułość wobec bohaterów, aktorów i widzów”. Podkreśla się oryginalność ich języka, umiejętność nawiązywania kontaktu z każdą widownią czy próbę szukania własnej drogi „pomiędzy bezużytecznym konserwatyzmem a hermetyczną nowoczesnością”.

“Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach”. Reżyseria: Jędrzej Piaskowski. Dramaturgia i tekst: Hubert Sulima. Koncepcja: Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima. Scenografia: Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek. Kostiumy: Rafał Domagała. Muzyka: Jacek Sotomski. Obsada: Magda Biegańska, Dasza Bogdan, Arkadiusz Jaskot, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Anna Sienicka, Jakub Stefaniak, Małgorzata Urbańska. Premiera 9 listopada, godz. 19.00. Następne spektakle: 12, 13, 14, 15 listopada, godz. 11.00, 15 i 16 listopada, godz. 19.00.

Źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

FOT. KAROL BUDREWICZ

RYC. TEATR MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 37 dni temu dnia 18/10/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 18, 2024 @ 5:45 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →