Muzeum Miedzi w Legnicy i Centrum Zajezdnia Grabiszyńska/Ośrodek Pamięć i Przyszłość zapraszają na promocję książki „Drudzy w mieście. Życie codzienne ludności polskiej w Legnicy w latach 1945–1948” autorstwa dra Marka Żaka. Spotkanie odbędzie się w środę 8 maja o godzinie 17 w oddziale muzeum w Akademii Rycerskiej.
Ta blisko siedmiuset stronicowa monografia to przeredagowana, poprawiona i uzupełniona wersja pracy doktorskiej Marka Żaka obronionej przez autora w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na początku 2022 r. Wydana została nakładem wydawnictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, co jest pokłosiem wygrania przez nią konkursu na monografię historyczną ogłoszonego przez tą wrocławską instytucję.
Dr Marek Żak, pracownik Muzeum Miedzi w Legnicy, poświęcił swoją pracę życiu codziennemu ludności polskiej w cieniu garnizonu radzieckiego w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej. Nie jest to zatem książka o Legnicy z lat 1945–1948, a opowieść o problemach, troskach i absurdach towarzyszącym ówczesnym mieszkańcom, którzy sami dopiero co osiedlili się w tym do niedawno niemieckim mieście. Nie zabrakło również informacji o klimacie panującym w mieście, sposobach na spędzanie wolnego czasu, warunkach pracy oraz wielu innych kwestiach. Wszystko to zaś zostało opisane na tle w trwającej wówczas akcji osadniczej, procesu montowania w powojennej Polsce systemu komunistycznego, a także i przede wszystkim obecności wielotysięcznego garnizonu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Bo w przypadku Legnicy to Polacy byli tymi drugimi.
Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy
FOT. MUZEUM MIEDZI W LEGNICY