Wystawa „Ogrody” rozpoczęła się w dniu 93 urodzin autorki – 4 września. O swoich obrazach twórczyni mówi: „to ogrody, z których wyszłam i do których wróciłam”. Malując powracała bowiem pamięcią do lat szczęśliwego dzieciństwa we Lwowie, z którego najbardziej zapamiętała przydomowe rabaty pełne kolorowych kwiatów i bujnej roślinności. Stały się nie tylko azylem małej dziewczynki na czas wojny, ale i silnym wspomnieniem dla dorosłej kobiety i ukształtowanej malarki, która ogrodom właśnie zadedykowała ponad sto swych ostatnich obrazów. Większość z nich zobaczymy na ekspozycji w Atrium.
- Pani Maria to pionierka legnickiej plastyki. Wychowała setki uczniów, a jej obrazy zdobią ściany wielu legnickich mieszkań. W Atrium gościło już kilka jej wystaw, ale bardzo się cieszę, że mogę osobiście, w towarzystwie autorki przywitać legniczan na kolejnym wernisażu w najbliższy piątek, 15 września o godzinie 17.00 – zaprasza kierowniczka placówki Marta Grzesik-Studzińska.
-Maria Rogala to jedna z najwytrwalszych, najwybitniejszych i najbardziej znanych legnickich artystek. To także niezwykle mądra i wewnętrznie piękna osoba, której opowieści są równie malownicze i osobiste niczym malarstwo. Podczas wielu rozmów malowała także w mojej wyobraźni ogrody, którym poświeciła ostatnie dekady swojej twórczości. Wraz z nią przenosiłam się do jej lat dzieciństwa i pięknego przydomowego ogrodu w rodzinnym Lwowie, który musiała na zawsze opuścić jako dziecko, w 1943 roku. Teraz do tych ogrodów pragniemy zaprosić i Państwa – mówi Justyna Teodorczyk z miejskiej galerii sztuki, która podjęła opiekę kuratorską nad wystawą.
Prace oglądać (i nabyć) można do 13 października.
Maria Rogala urodziła się 4 września 1930 roku we Lwowie. W wyniku zawirowań wojennych w 1943 roku jej rodzina przeniosła się za Zachód. Studia rozpoczęła w na wrocławskej ASP (wówczas PWSSP), a po pierwszym roku przeniosła się na krakowską uczelnię. Tam dyplom obroniła w 1956 roku w pracowni gobelinu prof. Krchy i pracowni malarstwa prof. Gałkowskiego. Jest wieloletnią członkinią ZPAP, a przez wiele lat pracowała jako nauczycielka rysunku i typografii w legnickich szkołach, a także instruktorka plastyki. Ostatnie lata aktywności zawodowej spędziła jako metodyk wychowania plastycznego.
Wśród wielu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą warto wspomnieć te w Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu czy Jeleniej Górze. A także ostatnie – „Pamiętajcie o ogrodach” w złotoryjskiej bibliotece (2019), jubileuszowej w galerii sztuki pt. „90 dzieł na 90 lat” (2020) czy dwie koleje prezentacje we Wrocławiu – w galerii Na Nankiera (2021) oraz Galerii pod plafonem we wrocławskim rynku (2022).
FOt. GALERIA SZTUKI W LEGNICY