Prokurator Radosław Wrębiak, szef Prokuratury Rejonowej w Legnicy, korzystając z przysługujących mu uprawnień zwrócił się do przewodniczącej Rady Miejskiej Legnicy o zmianę zapisów w uchwale dotyczącej ulg przy przejazdach komunikacją miejską. Jego zdaniem, uchwała ogranicza swobodę przemieszczania się dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami lub inwalidztwem.
Zakwestionowana przez prokuratora uchwała Rady Miejskiej Legnicy pochodzi z 28 września 2020 r. Określono w niej ceny biletów i zasady korzystania z ulg w korzystaniu z autobusów MPK. W przypadku dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnością władze Legnicy zwolniły je z odpłatności jedynie za przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca kształcenia czy też placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej (i z powrotem).
Prokurator uważa, że to za mało. Miasto krzywdzi dzieci i młodzież dotkniętą inwalidztwem lub niepełnosprawnością, gdyż ogranicza im swobodę przemieszczania się w innych celach niż wymienione w przywołanym przepisie. W ten sposób zostają skazane na izolację domową.
Radosław Wrębiak zwraca uwagę, że najczęściej nie są to osoby pochodzące z zamożnych rodzin. I tak ponoszą zwiększone koszty związane z leczeniem czy rehabilitacją. “Bariera finansowa powoduje, iż nie mogą w pełni korzystać z innych form aktywności życiowej. Poprzez to nie mogą korzystać między innymi ze sportu, kultury, religii, a w szczególności w celach rekreacyjnych z basenu, siłowni, dotarcie do parku, kina muzeum, kościoła i innych obiektów użyteczności publicznej. Zapis ten utrudnia młodym ludziom, bądź wręcz uniemożliwia, realizowanie kontaktów społecznych i rodzinnych i budowania przyjaźni koleżeńskiej.” – pisze w uzasadnieniu legnicki prokurator.
Podkreśla, że ponieważ nie chodzi o liczną grupę, to rozszerzenie uprzywilejowania komunikacyjnego nie spowoduje znacznego spadu przychodów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z tego tytułu.
Kierując się zatem dobrem dzieci i młodzieży dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnością , prokurator wniósł o zmiany w uchwalę. Ma nadzieję, że pomogą one w wyrównaniu szans rozwojowych z rówieśnikami, a przy tym uwolnią rodziców lub opiekunów od konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przejazdami.
Marta Wisłocka, przewodnicząca Rady Miejskiej Legnicy, chce, aby Rada Miejska Legnicy rozpatrzyła niniejszy wniosek na sesji, która odbędzie się w poniedziałek 27 lutego 2023 roku.
Brawo Prokurator Rejonowy!
Więcej takich inicjatyw….