Rab8
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Jaśnikowski i “Pokój dla Ukrainy” na aukcji WOŚP

Przez   /   25/01/2023  /   No Comments

Jarosław Jaśnikowski – znany i popularny artysta o międzynarodowej marce – po raz kolejny wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Prace „legnickiego Siudmaka” są gratką dla kolekcjonerów i miłośników sztuki i osiągają na licytacjach imponujące kwoty. Ostatnią okazją do nabycia dzieła Jaśnikowskiego była aukcja noworoczna Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (w organizacji której od lat uczestniczy legnicka galeria sztuki), podczas której „Ucieczka Rupiliusa Ślązaka” została wylicytowana za pięć tysięcy złotych zł, zasilając konto Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Kolejna okazja do wylicytowania pracy podarowanej przez artystę przed nami. Podczas niedzielnego finału WOŚP w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej „pod młotek” trafi wyjątkowa i symboliczna inkografia pt. „Peace for Ukraine” („Pokój dla Ukrainy”). Powstała ona w sprzeciwie wobec wojny w Ukrainie i na rzecz jej ofiar, z inicjatywy Anny i Pawła Kamińskich – właścicieli jednej z największych w Polsce internetowej galerii sztuki Touch Of Art. Dzieło stanowi rodzaj kolażu, na który złożyły się prace trzynastu czołowych artystów z nurtu magicznego realizmu. Inkografię wykonano w liczbie 120 egzemplarzy, które każdy z autorów podpisał ręcznie. Prace sprzedano, a dochód – 240 tysięcy zł – przekazano na akcje wspierające mieszkańców Ukrainy.  -Osobiście zakupiłem dwa egzemplarze. Jeden na pamiątkę, a drugi z przeznaczeniem na licytację WOŚP w Legnicy, by praca ta dalej czyniła dobro – wyjaśnia Jaśnikowski.

Artyści, których prace obok Jaśnikowskiego, składają się na ten wyjątkowy kolaż to: Anastasiya Markovych, Renata Brzozowska, Arkadiusz Dzielawski, Krzysztof Heksel, Tomasz Alen Kopera, Maksymilian Novák-Zempliński, Rafał Olbiński, Daniel Pawłowski, Mikołaj Sętowski, Tomasz Sętowski, Łukasz Stokowski i Roch Urbaniak.

Możliwość wylicytowanie kolekcjonerskiego smaczka najwybitniejszego legnickiego autora co roku przyciąga na legnicki finał WOŚP grono wiernych fanów jego sztuki. Ma to odzwierciedlenie w liczbach. Tradycją jest już co najmniej kilkukrotne przebijanie ceny wyjściowej, owocujące finalnymi kwotami rzędu 4-5 tysięcy złotych. Absolutny rekord padł w 2020 roku, kiedy licytacja zakończyła się na aż 9 tysiącach złotych. Ponadto na tegoroczną aukcję artysta przekazał cieszące się zawsze dużą popularnością wydawnictwa: album oraz dwa kolekcjonerskie kalendarze ścienne z pracami, które m.in. obecnie można podziwiać na wystawie w Muzeum Miedzi.

Jarosław Jaśnikowski urodził się w 1976 roku w Legnicy. Malarstwem zajmuje się od 1991 roku. Jeden z czołowych twórców realizmu fantastycznego w Polsce, nazwany „legnickim Siudmakiem”. Ma na koncie szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest również laureatem nagrody Prezydenta Miasta Legnicy za osiągnięcia artystyczne. Jego malarstwo olejne zobaczyć można w wielu galeriach sztuki współczesnej w kraju i za granicą. Rozpoznawalny i ceniony w Europie styl artysty wpisuje się w nurt realizmu magicznego i steampunku. Przenosi nas do niesamowitych krain, wynurzających się z zakamarków snów i wyobraźni gdzie nie istnieją prawa fizyki, potężne maszyny i pojazdy suną po niebie i ziemi, wyspy unoszą się w powietrzu a ludzkie ciało bywa wplecione w struktury strzelistych budynków. W tym świecie często widnieją zabytkowe akcenty architektoniczne naszego miasta. Alternatywna rzeczywistość, stworzona przez malarza – podobnie jak jego życzliwość i chęć pomocy – zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń.

Aukcja pracy „Pokój dla Ukrainy” odbędzie się podczas ostatniego bloku licytacji WOŚP w Legnickim Centrum Kultury, który zaplanowano na godzinę 18.30 w Sali Maneżowej. Zwycięzca odbierze pracę z rąk samego autora. Na scenie będzie można wylicytować również prace przekazane przez innych legnickich twórców.

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 701 dni temu dnia 25/01/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 25, 2023 @ 3:59 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →