Wczoraj w legnickiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu mieszkaniec Chobieni zgłosił zatrucie Odry. Na wysokości swojej posesji wyczuł pochodzący z rzeki wyraźny zapach fenolu.
Fenol to toksyczna i żrąca substancja działająca niszcząco na błony śluzowe i drogi oddechowe. Powoduje też oparzenia skóry.
Inspektorzy WIOŚ z Legnicy niezwłocznie po zgłoszeniu przeprowadzili rozpoznanie w terenie. Stwierdzili podwyższony poziom Odry. W tym samym czasie ich koledzy z Wrocławia udali się do oczyszczalni ścieków w Brzegu Dolnym, podejrzewając, że to ona może odpowiadać za ewentualne skażenie. Oględziny nie ujawniły jednak niczego niepokojącego.
- Na miejscu na rzece Odrze powyżej i poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni nie stwierdzono nietypowego zapachu – informuje Barbara Lewera, rzeczniczka prasowa WIOŚ. – W związku z zaistniałą sytuacją Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział we Wrocławiu pobrało próby do badań laboratoryjnych z rzeki Odry powyżej i poniżej wylotu z oczyszczalni, a także próbkę jednorazową ścieków oczyszczonych, pobrano również próby w miejscowości Chobienia. Wstępne wyniki pobranych próbek nie wykazały, aby na rzece Odrze działo się coś niepokojącego. Ponadto podczas oględzin wykonanych na terenie oczyszczalni ścieków nie stwierdzono żadnych aktualnych i wcześniejszych zakłóceń pracy oczyszczalni.
WIOŚ czeka na pełną analizę laboratoryjną pobranych próbek. O zdarzeniu powiadomiono wojewodę dolnośląskiego i jego Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Aktualizacja (5.01.2023): WIOŚ informuje, że we wszystkich badanych punktach wody z Odry, tj. powyżej i poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni ścieków w Brzegu Dolnym na wysokości miejscowości Chobienia, indeks fenolowy znajdował się poniżej granicy oznaczalności metody, czyli poniżej 0,001 mg/l. Indeks fenolowy w ściekach odprowadzanych z oczyszczalni ścieków w Brzegu Dolnym (próbka chwilowa) wynosił 0,00206 mg/l i był znacznie poniżej wartości dopuszczalnej określonej w pozwoleniu wodnoprawnym , wynoszącej dla próbki średniodobowej ścieków – 0,1 mg/l.
FOt. PIXABAY (zdjęcie ilustracyjne)