Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Moje trzy grosze. 66 tysięcy Kazimierzów Wielkich

Przez   /   30/11/2022  /   1 Comment

50-złotowy banknot z Kazimierzem Wielkim ma 87 centymetrów kwadratowych powierzchni. Wszystkie baseny i brodziki w  AquaFun zajmują 1 300 metrów kwadratowych. Spokojnie można by ich dno wytapetować banknotami z Kazimierzem Wielkim, które Legnica dopłaciła w tym roku do funkcjonowania swego parku wodnego. Zostałoby jeszcze królów na wyłożenie nimi zjeżdżalni. 

Na wstępie muszę to podkreślić: uważam, że AquaFun to duża atrakcja, a Strefa Aktywności Gospodarczej sprawdza się w roli gospodarza tego obiektu. Mimo tego po wysłuchaniu informacji zastępczyni prezydenta Jadwigi Zienkiewicz i prezeski SAG-u Magdaleny Ryglickiej jestem skłonny przyznać rację tym, którzy twierdzą, że decydując się na budowę takiego kompleksu, władze Legnicy postradały zdrowy rozsądek.

Z danych za rok 2022 wynika, że do biletu każdej z 66 tysięcy osób wypoczywających w parku wodnym (12-15 zł) legniccy podatnicy dopłacili 50 złotych. Za każdy z niespełna 13 tygodni, kiedy AquaFun był otwarty, trzeba było zapłacić z publicznych pieniędzy ponad 260 tys. zł. Summa summarum na tę ulotną sezonową frajdę miasto wydało w 2022 roku więcej niż na wszystkie “twarde” inwestycje Legnickiego Budżetu Obywatelskiego razem wzięte (budowa parku na Piekarach, rozbudowa skateparku i schroniska dla zwierząt, rewitalizacja Glinek, przebudowa dwóch podwórek, dwa parkingi, plac zabaw dla dzieci z osiedla Kopernik, położenie chodnika i nowa nawierzchnia ul. Wielogórskiej).

A dzieje się to w sytuacji, kiedy do rangi problemu urasta o ponad połowę mniejsza kwota wydatkowana na wysoką kulturę, tzn. na utrzymanie Teatru Modrzejewskiej dla kilkudziesięciu tysięcy osób, które w ciągu roku zasiadają na jego widowni lub korzystają z innych działań (warsztatów, koncertów, wystaw, spotkań, projekcji itd.). To samo miasto, któremu żal dwudziestu paru złotych na teatralnego widza, bez mrugnięcia okiem szasta banknotem z Kazimierzem Wielkim, ilekroć komuś przyjdzie ochota popluskać się przy ul. Stromej.

Prezydent traktuje teatr jak kulę u nogi, ale prawdziwym problemem miasta stają się kosztowne w utrzymaniu inwestycje zrealizowane w ostatnich latach: park wodny, fontanny multimedialne, Centrum Witelona. Gwałtowny wzrost cen energii i wciąż nieopanowana inflacja przy nowej polityce podatkowej państwa rodzą obawy, że w przyszłym roku AquaFun będzie jeszcze większym obciążeniem dla budżetu Legnicy.

Można tylko mieć nadzieję, że przynajmniej lato będzie znowu wystarczająco długie i ciepłe, by rozciągnąć je na 88 dni. Bez tego Kazimierz Wielki szybko ustąpi miejsca Władysławowi Jagiele.

Piotr Kanikowski

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 724 dni temu dnia 30/11/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 30, 2022 @ 3:26 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Legniczanin pisze:

    A może warto poszukać odpowiedzi na pytanie “dlaczego komercyjne aquaparki generują zyski a legnicka inwestycja wyłącznie straty?”

    W mieście mamy deficyt basenów, więc zasadność takiego projektu jest niepodważalna. Można mieć jedynie wątpliwości co do racjonalności niektórych nakładów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Mieszkańcy bronią geoparku UNESCO przed wiatrakami

Read More →