Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prokuratura znów zajmuje się Wyższą Szkołą Menadżerską

Przez   /   16/09/2022  /   No Comments

Prokuratura wznowiła śledztwo przeciwko podejrzanym o oszustwa finansowe władzom Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Legnicy: założycielowi i kanclerzowi uczelni Wacławowi D. oraz rektorowi Bazylemu N. Poszkodowani to studenci oraz ministerstwo nauki.

Zły stan zdrowia Wacława D. od dwóch lat nie pozwalał na jakiekolwiek czynności, zatrzymanie czy aresztowanie, dlatego w grudniu 2020 roku szef Prokuratury Rejonowej w Legnicy Radosław Wrębiak postanowił o zawieszeniu śledztwa. Zdaniem biegłego od medycyny sądowej, ta przeszkoda obecnie ustała. Postępowanie wznowiono.

Sprawa dotyczy okresu od 2016 do 2018 roku. Prokurator zarzuca Wacławowi D. i Bazylemu N., że doprowadzili przynajmniej kilkadziesiąt osób do niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwotach od 3 150 do 12 500 zł. Oferowali pokrzywdzonym możliwość płatnego kształcenia na określonych kierunkach studiów i uzyskania dyplomu, choć 20 kwietnia 2016 roku minister nauki i szkolnictwa wyższego cofnął Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy zezwolenie na działalność i nakazał jej likwidację.

Wacław D. ma też postawiony drugi zarzut. Zdaniem prokuratury, jako kanclerz uczelni utrudniał dochodzenie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wierzytelności w kwocie 1 249 400 zł poprzez ukrycie środków pieniężnych i przelanie ich na rachunki bankowe osób fizycznych.

Kodeks karny przewiduje za oszustwo karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Postanowienie prokuratora jest nieprawomocne. Pokrzywdzeni mają możliwość złożenia na nie zażalenia do sądu.

Wyższa Szkoła Menedżerska powstała w lipcu 1997 roku jako pierwsza samodzielna uczelnia akademicka w powojennej historii miasta i przez dwie dekady zajmowała się kształceniem studentów. 20 kwietnia 2016 r., po serii kontroli, minister nauki i szkolnictwa wyższego cofnął zezwolenie na prowadzenie uczelni i nakazał jej likwidację, ze względu na liczne nieprawidłowości w działaniu, m.in. brak przejrzystości finansowej oraz niewydawanie studentom dokumentów i dyplomów. Władze uczelni się odwoływały, ale w 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Warszawie podtrzymał decyzję ministra a w styczniu 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną uczelni.

Część ujawnionych przez ministerstwo nieprawidłowości była w 2011 roku przedmiotem śledztwa wszczętego przez legnicką prokuraturę. Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa złożyli wówczas studenci  uczelni. Prokuratura umorzyła postępowanie po kilku miesiącach. Stwierdziła “niedowład organizacyjny”, ale nie znalazła przesłanek do postawienia komukolwiek zarzutów karnych.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 799 dni temu dnia 16/09/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 16, 2022 @ 9:39 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

411-264805

Kierowca próbował pobić policjanta. Było pite

Read More →