PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

W Moskwie o Legnicy ?Dwadzieścia lat po??

Przez   /   09/07/2013  /   No Comments

W piątek 12 lipca w Centrum Prasowym Gazety Rosyjskiej w Moskwie odbędzie się konferencja prasowa prezentująca legnicki artystyczno-społeczny projekt “Dwadziecia lat po/Twenty years after/???????? ??? ??????”.
 

Przypadająca w połowie września 20. rocznica opuszczenia Legnicy przez wojska rosyjskie (wcześniej radzieckie), które stacjonowały w mieście nieprzerwanie przez ponad 48 powojennych lat, jest okazją do przypomnienia jak ważny był to moment w historii miasta przez dziesięciolecia zasadnie nazywanego Małą Moskwą, ale także ? a może przede wszystkim ? przełomowy w historii Polski. 

To właśnie z Legnicy 16 września 1993 roku wycofały się ostatnie oddziały obcej armii, której stacjonowanie w istotny sposób naruszało suwerenność Polski, nawet pomimo demokratycznych zmian, które trwały w kraju już ponad cztery lata. Dopiero od tego – zapomnianego już trochę ? momentu, Polacy przezwyciężyli niekorzystne dla siebie skutki pojałtańskiego podziału Europy i drugiej wojny światowej, otwierając tym samym własną, już w pełni suwerenną, drogę do niepodległości, Unii Europejskiej i NATO. 

W moskiewskiej konferencji prasowej udział wezmą: Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, współautor projektu “Dwadzieścia lat po/Twenty years after/???????? ??? ???????, Talgat Batałow, reżyser spektaklu ?W jednym pokoju?, Teatr.doc Moskwa, Bartłomiej Ostrowski, dyrektor Wydziału Współpracy Zagranicznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Justyna Wojciechowska, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Współpracy w Warszawie. 

- Ten ważny moment w historii Polski chcemy przypomnieć, ale – ponieważ jesteśmy instytucją artystyczną ? na własny sposób. Nie chodzi nam bowiem ani o resentymenty, ani o okazjonalną uroczystość, ale o artystyczny projekt z wymiarem społecznym, a także o polsko-rosyjskie spotkanie po latach, które odbywać się będzie ponad ideologicznymi podziałami i politycznymi sporami. Będziemy przywoływać i przypominać historię, ale przede wszystkim tę ludzką, indywidualną. Nie zapominamy jak było, ale nie chcemy wypominać ? mówi o rocznicowym pomyśle jego współautor Jacek Głomb. 

Podczas trzydniowego (13-15 września 2013 r.) wydarzenia pod nazwą ?Dwadzieścia lat po/Twenty years after/ ???????? ??? ??????? w Legnicy odbędą się m.in.: premiery teatralna i filmowa, konferencja naukowa, wspomnieniowa biesiada z bardzo licznym udziałem dzisiejszych i byłych mieszkańców Legnicy z krajów b. ZSRR, pokazy grup rekonstrukcyjnych, sprzętu wojskowego i pirotechniczne, a także: rockowy koncert głośnego i rebelianckiego zespołu rosyjskiego ?Leningrad?, pokazy filmowe powiązane z artystycznymi, w tym teatralnymi, produkcjami inspirowanymi ?małomoskiewską? przeszłością Legnicy, prezentacje książek i wydawnictw dokumentujących tę historię. 

Wśród zaproszonych na wydarzenie gości, także tych zza wschodniej granicy, będą ważne i znane osoby, które były nie tylko świadkami historii, ale przed laty ją także współtworzyły. Producentem całości jest Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, zaś patronem finansującym przedsięwzięcie marszałek Dolnego Śląska. Partnerami projektu są także: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu oraz dofinansowujące koncert zespołu ?Leningrad? Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie.

 

Grzegorz Żurawiński/ akt Legnicka Gazeta Teatralna 

FOT. ARCHIWUM TEATRU MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4026 dni temu dnia 09/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 9, 2013 @ 1:16 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

charset=Ascii

Pijany kierowca z dzieckiem, metą i lewymi tablicami

Read More →