Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Nowy rząd Chile przejmie kopalnię KGHM? Raczej nie

Przez   /   07/04/2022  /   No Comments

Polityczne zmiany w Chile mogą stanowić zagrożenie dla interesów KGHM w tym kraju. Do rządu prezydenta Borica weszli komuniści, którzy w kampanii wyborczej zapowiadali nacjonalizację kopalń.

Od czerwca 2014 roku na chilijskiej pustyni Atacama działa odkrywkowa kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda. Nad jej uruchomieniem współpracowały KGHM Polska Miedź i japoński koncern Sumitomo, a obecnie mniejszościowym partnerem Polaków jest australijska spółka South32. Były prezes Herbert Wirth,  wielokrotnie krytykowany za zakup tego złoża, może mieć satysfakcję, bo w ubiegłym roku kopalnia Sierra Gorda nie tylko zarabiła na siebie, ale też wpłaciła do kasy KGHM potężny zysk: 417,4 mln dolarów. Ta kura faktycznie zaczyna znosić złote jaja.

Dlatego chilijska kopalnia stała się oczkiem w głowie obecnych władz KGHM. Jest dobrze zarządzana i efektywna. Można by było byc spokojnym o jej przyszłość, gdyby nie polityczne zawirowana w Chile i debata na temat nacjonalizacji przemysłu wydobywaczego. W ubiegłym roku w wyniku wyborów do władzy doszła ekipa prezydenta Gabriela Borica, głosząca populistyczne hasła, m.in. upaństwowenia kopalń. Przygotowywana jest zmiana chilijskiej konstytucji. W ocenie KGHM, do nacjonalizacji kopalń nie dojdzie, m.in. dlatego, że Chile nie stać obecnie na wypłatę rekompensat zagranicznym podmiotom, które musiałyby porzucić swe biznesy.

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ  S.A.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_8098,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Legnicki ratusz rozmawia z hotelarzami i restauratorami

Read More →