PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Kultura dojrzałości. Sztuka połączyła ludzi w Legnicy

Przez   /   03/07/2013  /   No Comments

 Inicjatywa Fundacji Sztuka dla Ludzi: ?Kultura Dojrzałości? trwała prawie rok i polegała na warsztatach twórczych (w sumie ok. 50 zajęć praktycznych) oraz kontakcie z kulturą artystyczną regionu ? od wystaw i koncertów muzyki klasycznej po turystykę.

Gdy Dagmara Angier-Sroka i Bartłomiej Sroka ? założyciele Fundacji dowiedzieli się, że dostała ona pieniądze na projekt ?Kultura Dojrzałości? z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, czuli radość i tremę. Nigdy wcześniej oni, ani Galeria Sztuki, z którą realizują projekty (także ten), nie edukowali starszego pokolenia kompleksowo. Zresztą długotrwałej i tak zróżnicowanej (oraz bezpłatnej dla uczestników) aktywizacji osób starszych poprzez sztukę nie podjął się dotąd nikt w Legnicy. Do tej pory oferta Uniwersytetów III Wieku i domów kultury koncentrowała się na teorii czy popularnych działaniach plastycznych typu rysunek, malarstwo, a my chcieliśmy dać starszemu pokoleniu Legnicy szansę, by twórczo się rozwinęli, mając do dyspozycji trudno dostępne materiały i narzędzia oraz fachowców-artystów. Stąd pomysł na wiodące warsztaty z ceramiki i garncarstwa, potem również z grafiki warsztatowej, dizjanu (projektowanie przedmiotów użytkowych) z użyciem różnych materiałów (glina, filc, włóczka, materiały tekstylne, sklejki itp. oraz surowce wtórne), czy malarstwa sztalugowego realizowanego w plenerze. Pomysłodawcy nie byli pewni czy znajdą tylu chętnych, ilu założyli, a już po paru dniach naboru musieli go przerwać z powodu nadkompletu. 

Projekt trwał prawie rok (9 miesięcy) i objęto nim 27 osób w wieku 60+ i ok. 30 osób towarzyszących seniorom podczas zajęć międzypokoleniowych. Prócz szeregu warsztatów artystycznych (z niewymienionych wyżej były to także: kolaż, filcowanie oraz fotografia cyfrowa, jak również międzypokoleniowe warsztaty ze zdobienia porcelany kalkomanią i tworzenia biżuterii) obejmował regularne wizyty z kuratorskim oprowadzaniem po wystawach sztuki współczesnej w Galerii Sztuki, a także w muzeach Wrocławia, dwa koncerty w filharmonii i plener twórczy połączony ze zwiedzaniem okolic w Michałowicach pod Jelenią Górą (w tym np. wiekowej huty kryształu ?Julia? w Piechowicach, czy Zamku Czocha w Leśnej, gdzie również powstały prace).

- Spędziliśmy razem równe 9 m-cy, więc na pewno coś się z tego urodzi ? żartowali seniorzy, którzy na ostatnim spotkaniu wymieniali się adresami, zapraszali do domów, ogródków działkowych. Z pewnością był to dla nich zupełnie nowy etap w życiu. Zyskali sporo doświadczeń i wrażeń, a także nowych przyjaciół. We wspólnym gronie chętnie rozmawiają o tym czego się nauczyli, wymieniają się uwagami technicznymi, komentują swą twórczość, wspominają wspólne wyjazdy, ale równie chętnie gawędzą o wnukach, uprawie działek i podróżach.

- Ich optymizm dodaje skrzydeł.  Nie narzekają, rzucają żartami jak z rękawa, a zapałem mogą obdzielić tłum ? z podziwem mówią o swoich podopiecznych gospodarze przedsięwzięcia. Ci ostatnie miesiące wspominają z sentymentem. Te spotkania dla obu stron były czymś więcej niż tylko nauką. Uczestnicy zajęć byli w wieku naszych rodziców i traktowali nas trochę jak swoje dzieci, my z kolei prowadziliśmy ich za rękę przez świat sztuki: warsztat artysty, sale filharmonii, wystawy najnowocześniejszego malarstwa czy biżuterii ? mówi Dagmara Angier-Sroka (odpowiedzialna za organizację merytoryczną). Niezastąpiona była Basia Zborucka, ponad 70-letnia prowadząca część warsztatów z ceramiki i angażująca się po godzinach swej pracy na rzecz uczestników. Swoją osobą nadała charakter, zacięcie, determinację w pracy twórczej. Stała się dla uczestników i nas samych DUŻYM autorytetem, wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla niej ? kontynuuje Angier-Sroka.  

Dzięki projektowi większość z seniorów po raz pierwszy od lat, a czasami pierwszy raz w życiu, stanęła przy blejtramie, kole garncarskim, wykonała graficzną odbitkę, wylew ceramiczny, była w filharmonii albo na finisażu swej wspólnej grupowej wystawy. Po nim, na zakończenie odbyło się ?old school party? w otoczeniu dzieł sześćdziesięciolatków, podczas którego po raz ostatni wspominano minione pracowite miesiące. Nie brakło tańców przy dźwiękach muzyki sprzed dekad, serwowanej przez wrocławskiego DJ`a Sowę, a także śmiechu i wzruszeń, gdy oglądano pamiątkowe zdjęcia z etapów projektu albo przy odczycie wiersza, którym jedna z seniorek podsumowała wspólne tygodnie.  

Fundacje czeka jeszcze nakręcenie filmu promującego jej liczne działania, w tym akcję ?Kultura Dojrzałości? dla seniorów. Zajmie się tym wałbrzyskie stowarzyszenie, prowadzące telewizję internetową i dokumentując najciekawsze inicjatywy dolnośląskiego trzeciego sektora. A potem ? kolejny projekt dla młodzieży. Pomysłodawcy u seniorów chcieli wzmocnić poczucie generacyjnej wartości, młodych natomiast pragną uczyć aktywności obywatelskiej. Druga tura projektu ?ONN ? Obywatel Nikomu Nieznany? rusza od września i Fundacja wciąż czeka na młodych odważnych, którzy chcą być autorami bloga, bilbordów, przypinek czy wlepek.

Tekst i fot.: Fundacja Sztuka dla Ludzi

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3952 dni temu dnia 03/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 3, 2013 @ 2:06 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

t3

Amerykanie docenili onkologa ze szpitala w Legnicy

Read More →