W lutym mieszkańcy będą mogli składać wnioski do pierwszej edycji Gminnego Zagrodzieńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wzorem wielu innych samorządów gmina Zagrodno wydzieliła ze swego budżetu sumę 250 tys. zł i zostawiła ją do dyspozycji mieszkańców. Wykorzystają te pieniądze tak jak chcą, na rzeczy, które są, ich zdaniem, najbardziej potrzebne. To najkrótsza droga do przeprowadzenia inwestycji lub zorganizowania imprezy, o której zawsze marzyliście.
21 grudnia 2021 r. Rada Gminy Zagrodno zaakceptowała uchwałę określającą zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych w ramach Gminnego Zagrodzieńskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Od połowy stycznia wójt Karolina Bardowska i jej urzędnicy spotykają się z mieszkańcami poszczególnych wsi objaśniając, jak to działa.
Więc jak to działa? W lutym każdy mieszkaniec gminy Zagrodno będzie mógł zgłosić wniosek do Gminnego Zagrodzieńskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Wnioski będą mogły mieć charakter inwestycyjny (np. budowa placu zabaw, zewnętrznej siłowni, altanki do grillowania, skweru, boiska, oświetlenia itd.) lub społeczny (np. organizacja spotkania, szkolenia, festiwalu, koncertu, imprezy sportowej itd.). Wszystko może się znaleźć we wniosku? Nie. Po pierwsze: urządzenie lub impreza muszą mieć charakter ogólnodostępny, powszechny, nieodpłatny. Po drugie: można je zrealizować tylko na mieniu gminy. Po trzecie: ich koszt musi się mieścić w puli środków przewidzianych dla danego obszaru. Czwarty warunek to zgodność z prawem, np. z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Piąty: projekt musi być możliwy do zrealizowania do końca roku budżetowego. To najważniejsze ograniczenia, ale przed złożeniem wniosku warto zapoznać się ze wspomnianą wyżej uchwałą Rady Gminy Zagrodno (jest opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej). Uwaga, niedopuszczalne są inwestycje drogowe.
Wnioski muszą zostać złożone na specjalnym formularzu stanowiącym załącznik do uchwały i zaopatrzone w odpowiednią liczbę podpisów (0,1 proc. mieszkańców terenu). Będzie można wrzucić je do specjalnej urny wystawionej w Urzędzie Gminy w Zagrodnie, przesłać pocztą lub wypełnić przez internet.
Powołana przez wójta komisja zweryfikuje wnioski pod względem formalnym i merytorycznym i przedstawi listę zakwalifikowanych do głosowania.
W następnej fazie mieszkańcy będą głosować na te propozycje, które im się najbardziej spodobają. Każdy mieszkaniec gminy będzie miał do dyspozycji jeden głos. Projekty, które uzyskają największe poparcie, zostaną zrealizowane przed końcem roku 2022 (aż do wyczerpania puli środków).
Piotr Kanikowski
no lipa anonimek lipa. Ale szczelanie kulom w plot do dopiero lipa moje ty nieboze.
Nikogo nic nie trafia bo za cienki jesteś koleś w uszach,nie dość że z pisaniem to jeszcze z tym swoim Lustratorem. W którym ujawnia się prawdziwy ty. Straszna lipa
dobre som anonimek.Dobre dlatego ze po nich was szlag trafia.Z bezradnosci.
Dobrze Piotruś dobrze już się tak nie spinaj słabe te twoje artykuły a jeszcze słabsze to podsycanie w nich dramaturgii przez pisanie jako sławetnym bracki lustratorów
znamienne ze zaden z tych dobrych ludzi nie odniosl sie do anonimowych anonimow preząc swoja inteligencje.
wezmy przykladowo sraczke dwuletniom…Pasuje radny?
drogi sie tak buduje biedactwo ty moje.Ale jesli nie rosumiesz to wezmy na przyklad chodnik.Jak bedziesz mial jeszczej akis klopot to cos jeszcze wymyslimy idioto.
Mówisz o drogach które czekają w kolejce ponad 2 lata ?
ci dobrzy to ci co pisza na nia anonimy.Zrobienie drogi tez chiba mozna podciagnac pod sraczke.
Dobrze ludzie mówią że Wójtowa ma przedreferendalną sraczkę ze strachu
A kto jest macicielem
Brawo , że pomysłów nie brakuje i Wójt działa nie bacząc na tych mącicieli .