Zostało 11 dni do zapowiadanej przez KGHM gali, na której mają zostać ogłoszeni laureaci konkursów Ambsasador Polski 2020 i Ambasador Polski 2021. W przypadku tego drugiego organizator wciąż nie uruchomił głosowania. Nie opublikował też listy zgłoszeń, choć zgodnie z regulaminem powinien to zrobić 21 września. Czas mu ucieka.
Organizowany przez KGHM konkurs ma wyróżniać Polaków, którzy najbardziej przyczynili się do budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na świecie. Nagrody (statuetki) są przyznawane w czterech kategoriach. W trzech z nich zwycięzcę (Ambasadora Polskiej Kultury, Ambasadora Polskiego Sportu, Ambasadora Polskiej Nauki) wskazuje Kapituła, w której zasiadają m.in. prezes KGHM oraz inni prezesi i ministrowie. W czwartej kategorii o tym, komu przypadnie Nagroda Publiczności, mają zdecydować internauci.
To trzecia edycja Ambasadora Polski. Od dwóch edycji konkurs – w zamierzeniu prestiżowy, mający dodawać splendoru zarówno organizatorowi, jak i wyróżnionym – to kiks na kiksie. Tegoroczny regulamin zawiera na przykład zapis, że zgłoszeń kandydatur “można dokonać od dnia 15.09.2021 r. o godzinie 15:00 do dnia 27.09.2019 do godziny 23:59″, co może byłoby do zaakceptowania, gdyby czas miał w zwyczaju biec do tyłu. “Zgłoszenia złożone przed oraz po wskazanym terminie nie będą rozpatrywane” – przestrzega KGHM w następnym zdaniu (Art 3, pkt 2 ), co stanowi poważną przeszkodę w wyłonieniu laureatów zgodnie z zapisami Regulaminu Konkursu “Ambasador Polski 2021″.
Być może z tego powodu organizator nie opublikował dotąd listy zgłoszonych kandydatur, choć miał to zrobić 21 września 2021 r. (Art 3, pkt 11 Regulaminu). Ale – dodajmy dla ścisłości – jest Art 1, pkt 5, w którym termin na zgłaszanie kandydatów został podany zgodnie z naturą czasu (“od 15.09.2021 r. do 27.09.2021 r”).
7 października powinny zostać przeprowadzone obrady Kapituły, gdzie wyłonieni zostaną zdobywcy statueatek w dziedzinach kultury, nauki i sportu. O terminie głosowania internautów regulamin milczy, ale najprawdopodobniej dojdzie do niego przed galą 15 października. Z konieczości to będzie bardzo szybkie głosowanie, co przekłada się na prestiż przyznanej nagrody, jej miarodajność i popularność. Dla porównania na laurata tegorocznej Nagrody Literackiej Nike czytelnicy mogli oddawać głosy przez ponad trzy tygodnie, od 3 do 26 września.
Nagroda Ambasador Polski ma wyraźnie polityczny charakter. W ubiegłym roku organizator konkursu najpierw w dziesiątce poddanej pod głosowanie internautów umieścił redaktora Tomasza Sakiewicza z Gazety Polskiej, propagatora tzw. “stref wolnych od LGBT”, a potem w atmosferze skandalu gorączkowo manipulował przy zapisach regulaminu, zmieniając go w trakcie głosowania w taki sposób, by wykluczyć możliwość jego zwycięstwa. Arbitralną decyzją Kapituły kandydatem do tytułu Ambasadora Polskiej Kultury 2020 został Zenek Martyniuk, piosenkarz disco polo, ale w finałowej dziesiątce nie było np. pisarki Olgi Tokarczuk, która 10 miesięcy wcześniej jako piątka przestawicielka polskiej literatury zdobyła Literacką Nagrodę Nobla.
FOT. SCREEN AMBASADORPOLSKI.WP.PL