Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie złotoryjskim są już po zjeździe, na którym wybrano lokalne władze partii i delegatów na zjazd dolnośląski oraz ogólnopolski kongres PSL. Prezesem Stronnictwa w powiecie złotoryjskim został Stanisław Grzyb – powiatowy radny były wójt gminy Pielgrzymka.
Zjazd odbył się we wtorek w zajeździe Złoty Las w Nowej Ziemi. Uczestniczyło w nim 31 delegatów z wszystkich gmin powiatu złotoryjskiego oraz goście, w tym prezes zarządu dolnośląskiego PSL Paweł Gancarz, wiceprezes Radosław Zysnarski, dyrektor biura wojewódzkiego Adam Ozonek oraz Zbigniew Skowron jako członek rady naczelnej. Stanisław Grzyb, który od śmierci Kazimierza Nikleiwcza w 2018 r. stał jako wiceprezes na czele powiatowych struktur, ponownie wszedł w skład zarządu powiatowego i został wybrany prezesem. Sam zarząd jeszcze nie zdążył się ukonstytuować. Na zjeździe został ustalony też skład 3-osobowej komisji rewizyjnej. Wskazano Stanisława Grzyba i Zbigniewa Skowrona jako delegatów na kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wybrano również 6 delegatów na zjazd dolnośląski, który odbędzie się w listopadzie.
PSL ma w powiecie złotoryjskim zarejestrowanych 53 członków.
- Naszą bolączką jest brak młodzieży – mówi Stanisław Grzyb. – Wszyscy należymy już do starszych pokoleń. Młodzi, niestety, nie garną się do dzialalności politycznej. Ważniejszy dla nich jest chleb, zapewnienie sobie i swojej rodzinie materialnego bytu. I niespecjalnie się im dziwię, bo do działalności politycznej często się dopłaca.
Stanisław Grzyb uważa za ważne kontynuowanie tradycji ruchu ludowego. Złożył wniosek do zarządu głównego o dofinansowanie wyjazdu do kolebki ruchu ludowego, Wierzchosławic, skąd pochodzi i gdzie spoczywa Wincenty Witos, przedwojenny lider ludowców i trzykrotny premier II Rzeczypospolitej.
Ludowcy zdają sobie sprawę, że czeka ich walka o przetrwanie na scenie politycznej. Wiejskich wyborców próbuje odbić im Prawo i Sprawiedliwość.
- Wieś się zmeniła i PSL też musi się zmieniać – mówi Stanisław Grzyb. – Dziś nie ma miejsca na partię z dużym zapleczem ludzkim. Należy postawić raczej na atrakcyjny proram, który przyciągnie wyborców. Nie porzucając ludowego charakteru, spróbować zawalczyć także o elektorat w miastach. Trzeba być bardziej otwartym.
Po ostatnich wyborach samorządowych PSL wziął odpowiedzialność za powiat – w ramach klubu radnych Zgoda wspiera starostę Wiesława Świerczyńskiego i resztę zarządu w ratowaniu szpitala powiatowego oraz naprawie finansów.
RYC. PSL
Wieś tak, zmieniła się, ale PSL raczej nie. Partia jak rumianek – nie zaszkodzi, nie pomoże, a kto wygra wybory? Ich koalicjant