OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Drzewka owocowe w ogrodzie, czyli świeże owoce zawsze pod ręką!

Przez   /   05/11/2020  /   No Comments

Drzewa owocowe warto umieścić w przydomowej przestrzeni przynajmniej z kilku powodów. Największym ich atutem są oczywiście pyszne owoce. Samodzielnie pielęgnowane drzewka owocowe, zwłaszcza w uprawie ekologicznej, wielokrotnie przy tym przewyższają swoimi walorami smakowymi i zdrowotnymi owoce ze sklepowych półek, a ich plonami możemy cieszyć się długo. Ich nadmiar zawsze można wykorzystać przecież do przyrządzenia domowych przetworów albo zamrozić. Drzewa owocowe w ogrodzie to również najlepszy sposób na upiększenie otoczenia domu czy działki – w okresie kwitnienia i owocowania drzewka wyglądają i pachną zjawiskowo, czego pozazdrościć mogą im nawet najbardziej ozdobne rośliny ogrodowe. By cieszyć się słodyczą plonów własnego sadu, nie trzeba ponadto dysponować ogromną przestrzenią. Mamy do wyboru mnóstwo gatunków i odmian drzew owocowych: drzewa owocowe niskopienne, kolumnowe i odmiany karłowate, doskonałe do małych ogrodów, a nawet uprawy na balkonie.

Jakie drzewa owocowe sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?

Zakładając przydomowy sad, mamy mnóstwo możliwości do wyboru, dzięki czemu w naszym ogrodzie mogą pojawić się nie tylko ulubione odmiany owoców – sadzić możemy popularne jabłonie, śliwy, wiśnie, ale i rzadziej spotykane pigwy, morwy czy różnorodne krzyżówki, takie jak np. śliwomorele lub drzewka duo, rodzące dwie odmiany owocu na jednym pniu. Drzewa owocowe dobierać możemy również do rozmiarów ogrodu, dzięki czemu nawet niewielki skrawek ziemi wystarczy, by sadzenie drzew owocowych było możliwe. W przydomowych ogrodach świetnie sprawdzą się drzewa owocowe kolumnowe o węższych koronach oraz drzewka owocowe niskopienne, dorastające do 1,5-2 metrów wysokości. Natomiast do naprawdę maleńkich przestrzeni doskonale nadają się karłowate odmiany. Drzewa owocowe karłowe to mini drzewka owocowe: grusze, brzoskwinie, śliwy, wiśnie miniaturowe, które można uprawiać także w skrzyniach i donicach, na balkonie lub tarasie. Małe i niskie drzewa owocowe do ogrodu nie tylko nie wymagają dużych przestrzeni, ale też są znacznie łatwiejsze w uprawie, choćby dlatego, że ani do przycinania, ani zbierania owoców nie będzie nam potrzebna drabina. Często też nowsze odmiany drzewek owocowych tego rodzaju to rośliny odporniejsze na choroby i trudne warunki środowiskowe.

Skąd zdobyć sadzonki drzew owocowych do ogrodu?

Aby drzewka owocowe rosły zdrowo i wydawały obfite plony, trzeba je odpowiednio pielęgnować – nawozić, podlewać, niekiedy przycinać i chronić przed szkodnikami lub chorobami. Na szczęście drzewa owocowe zwykle nie są szczególnie wymagające w uprawie. Potrzebują sporo słońca i próchniczego podłoża, osłony przed wiatrem. Jeśli jednak trafimy na sadzonki drzewek owocowych złej jakości, cała nasza praca może pójść na marne. Dlatego zakładanie przydomowego sadu warto rozpocząć od poszukiwania sadzonek w dobrych sklepach ogrodniczych. Renomowane centra ogrodnicze, np. Florexpol, który działa na rynku od wielu lat, oferują sadzonki drzew owocowych ze sprawdzonych szkółek, a do tego mają ich największy wybór oraz oferują bezpieczną ich dostawę. W dużej mierze to właśnie jakość sadzonki, warunki, w których jest ona pielęgnowana i czas, w którym trafi ona do ogrodu, mogą zdecydować o tym, jak dobrze drzewko przyjmie się w nowym miejscu i jak szybko osiągniemy satysfakcjonujące nas plony w naszym owocowym sadzie.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1478 dni temu dnia 05/11/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 5, 2020 @ 6:49 pm
  • W dziale: styl życia, wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

drhab.romualdluczynski_prof.wsbwewroclawiu_portret-2123247734,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Spotkanie z autorem książki o legnickiej gastronomii PRL-u

Read More →