Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Pandemiczny odpływ krwiodawców. Brakuje krwi

Przez   /   13/10/2020  /   No Comments

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu od początku pandemii zmaga się z niedoborem krwi. Szpitale – szczególnie tak duże jak we Wrocławiu, Legnicy, Lubinie, Głogowie – zużywają jej ogromne ilości przy operacjach, transfuzjach, ratując ofiary wypadków drogowych. W tej chwili najbardziej brakuje krwi grupy A Rh-, B Rh – i O Rh-. Ubywa też krwi grup plusowych: A Rh+, B Rh + i O Rh+.

Sytuacja jest dramatyczna: RCKiK coraz częściej więcej krwi wydaje niż pobiera. Kurczą się zapasy i jeśli nie zmobilizujemy się jako społeczeństwo, za chwilę dla kogoś w potrzebie może braknąć krwi. Jest niezbędna przy operacjach. Wielu pacjentów nowotworowych potrzebuje transfuzji krwi, aby zwalczyć chorobę. Od dostępności odpowiedniej krwi zależy często życie ofiar wypadków drogowych.

Problem z niedoborem krwi ma związek z pandemią. Część organizatorów odwołuje akcje krwiodawstwa ze względu na zakażenia w  ich placówkach. Wrocławskie RCKiK nie może liczyć na studentów, bo do końca roku nie wrócą na uczelnie. To duża grupa krwiodawców, których zabraknie w systemie. Pracownicy RCKiK martwą się też o szkoły, bo nie wiadomo, jak długo zostaną otwarte, i o pracowników pozostających napracy zdalnej. To wszystko składa się na zmniejszenie możliwości pozyskiwania krwi dla szpitali.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje, aby osoby zdrowe zgłaszały się do centrali we Wrocławiu, Oddziałów Terenowych RCKiK w Legnicy, Głogowie i Lubinie lub na akcje wyjazdowe celem oddania krwi. Pomimo panującej pandemii, pracownicy RCKiK są w stanie zapewnić krwiodawcom bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do rejestracji każdemu dawcy mierzona jest temperatura. Obowiązkowe jest też wypełnienie ankiety, w której trzeba podać, czy nie chorowaliśmy na COVID- 19 oraz czy mieliśmy styczność z osobą zakażoną lub czy w ostatnim czasie nie mieliśmy objawów infekcji. Dodatkowo obowiązkowe są maseczki, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie 2-metrowego dystansu.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, ważąca minimum 50 kg, w bardzo dobrym stanie zdrowia. Na pobranie krwi należy się zgłosić wypoczętym, wyspanym, po lekkostrawnym posiłku. Trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi zaleca się wypić ok. 2 litrów płynów.

- Pomóżmy wszystkim, którzy czekają na powrót do zdrowia. Wystarczy godzina, żeby uratować komuś życie, w tym samo oddanie trwa około 8 minut – apelują pracownicy RCKiK Wrocław.

Terminy wszystkich akcji na terenie naszego województwa dostępne są na stronie www.rckik.wroclaw.pl     www.facebook.com/rckikwroclaw oraz w aplikacji mobilnej RCKIK Wrocław.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Wielonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →