14 września (poniedziałek) w Muzeum Karykatury w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Szpili Satyrykonu 2020. Laureatem został Wojciech Mann.
Jak uzasadniła wybór Kapituła Szpil Satyrykonu 2020? Nietuzinkowy dziennikarz otrzymał to ważne wyróżnienie za wierność zasadom, entuzjazm i mądre puenty.
W skład Kapituły weszli: Artur Andrus, Stanisław Tym, Piotr Bukartyk, Jerzy Kisielewski, Michał Nogaś, Andrzej Poniedzielski, Grzegorz Szczepaniak.
Ze względu na pandemię sam laureat – mający 72 lata Wojciech Mann – nie pojawił się na uroczystości. W Jego imieniu nagrodę odebrał syn Marcin, nie kryjąc radości z otrzymanej z rąk Grzegorza Szczepaniaka, dyrektora Legnickiego Centrum Kultury statuetki. Jak zaznaczył, nie przygotował żadnej mowy, ale serdecznie podziękował w imieniu Taty za Szpilę i obiecał, że odwiedzą wspólnie Legnicę.
Wręczenie Szpili odbyło się podczas wernisażu Międzynarodowej Wystawy Satyrykon 2020 w Muzeum Karykatury w Warszawie. W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. Piotr Bukartyk, lauretat ubiegłoroczej Szpili, pani dyrektor Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska oraz Elżbieta Pietraszko, szefowa fundacji Satyrykonu czy Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Ekspozycja w Muzeum Karykatury będzie czynna w stolicy do 25 października.
Szpile Satyrykonu wręczane są od 2013 r. twórcom, których cechuje otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności.
Do tej pory laureatami Szpil zostali: Maria Peszek i Marek Raczkowski (2013) Robert Górski i Tymon Tymański (2014) Maria Czubaszek oraz Michał Walczak i Maciej Łubieński (2015) Joanna Kołaczkowska i Wojciech Młynarski (2016) Robert Górski i Maciej Stuhr (2017) Stanisław Tym i Henryk Sawka (2018) Piotr Bukartyk i Andrzej Poniedzielski (2019) oraz Wojciech Mann (2020).
Wykonaną z brązu Szpilę Satyrykonu – ważącą niemal półtora kilograma statuetkę przypominającą damski but na szpilce – zaprojektował artysta rzeźbiarz Leszek Michalski.
EGO/ Legnickie Centrum Kultury
FOT. LCK