schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Hominem te memento” w Muzeum Miedzi w Legnicy

Przez   /   30/06/2020  /   No Comments

Od 1 lipca do 30 sierpnia w legnickim Muzeum Miedzi będzie można obejrzeć wystawę “Hominem te memento” (“Pamiętaj, żeś człowiekiem”) z dziełami zmarłego 24 lata temu artysty rzeźbiarza Józefa Łukomskiego.

Wystawa “Hominem te memento” prezentuje niewielki zespół prac Józefa Łukomskiego znajdujący się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy. Złożyło się na nią siedem dzieł: obraz przestrzenny złożony z pięciu elementów figuratywnych, od którego pochodzi tytuł ekspozycji, pięć reliefów przestrzennych z cyklu “Epitafia” oraz jeden z cyklu “Sarkofagi”. Eksponowane prace Józefa Łukomskiego przez 30 lat wchodziły w skład stałej ekspozycji historycznej zatytułowanej “Legnica. In ictu oculi”. Stanowiły artystyczny komentarz i uzupełnienie generalnej koncepcji wystawy polegającej na poszukiwania egzystencjalnych śladów człowieka. Tym razem uwolnione od dotychczasowego kontekstu pozwalają na obcowanie z przesłaniem nadanym im przez samego artystę.

Kuratorem wystawy jest Grażyna Humeńczuk.

Józef Łukomski – artysta, malarz, rzeźbiarz -  urodził się 8 lipca 1920 roku w Sławsku Górnym w Wielkopolsce. Zmarł 28 kwietnia 1996 roku w Warszawie. W latach 1950-1955 studiował sztukę użytkową Chinach, później malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1962 roku uzyskał dyplom w pracowni Aleksandra Kobzdeja. Poszukiwania własnego stylu artystycznej wypowiedzi zaowocowały w drugiej połowie lat 60. XX wieku cyklem 25 monumentalnych obrazów z tkaniny zatytułowanych Totemy. Tworzywem tych dzieł były sprute i pozszywane lub sklejone ze sobą znoszone stroje ludzi. W 1969 roku powstał obraz przestrzenny “Requiem” złożony z 20 elementów figuratywnych wykonanych z utwardzonych ubrań. Kompozycję zawieszoną nad taflami luster artysta nazwał „teatrem totalnego milczenia”. W latach siedemdziesiątych Łukomski tworzył z tej samej materii zamknięte w ramy obrazy reliefy składające się na cykle “Epitafia”, “Sarkofagi” oraz obrazy przestrzenne z siedzących lub stojących wyolbrzymionych figur ludzkich zatytułowane “Przemijanie”, “Zbiorowisko”, “Hominem quero”, “Medytacje” i inne. Z tego okresu pochodzi także cykl reliefów ściennych “Portrety”. W kolejnych latach stworzył grupy figur “Hominem te memento” oraz “Argumentum ad hominem”.

Józef Łukomski przez cały czas brał czynny udział w życiu artystycznym w kraju i na świecie, zarówno w wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. Był laureatem wielu wyróżnień, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana K. Norwida, którą otrzymał w 1979 roku. Podsumowując twórczość artysty dr Bożena Kowalska w 1996 roku napisała: „Sztuka Łukomskiego nie jest moralitetem ani osądem. Jest filozoficzną zadumą nad losem ludzkim, zadumą pełną tragizmu. Wyrażona przez wizję plastyczną daleką od ekspresjonistycznego krzyku, przez swoją dyskrecję umiaru i dzięki jej skostniałej ciszy skłania do kontemplacji i do refleksji nad sprawami ostatecznymi.”

Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy

FOT. MUZEUM MIEDZI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1607 dni temu dnia 30/06/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 30, 2020 @ 3:35 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →