Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Po co w legnickim szpitalu powstał oddział buforowy ?

Przez   /   04/05/2020  /   No Comments

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy jest jedną z 13 placówek na Dolnym Śląsku, gdzie uruchomiono oddział buforowy. Będą tu tymczasowo przyjmowani pacjenci z podejrzeniem koronawirusa wymagający specjalistycznej pomocy. Jeśli testy potwierdzą COVID-19, trafią na oddział zakaźny. Jeśli nie – będzie ich można bezpiecznie umieścić na odpowiednim oddziale z tzw. strefy “białej”.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy oddział zakaźny dla pacjentów z koronawirusem funkcjonuje od kilku tygodni w tzw. małym budynku, opróżnionym z pacjentów onkologicznych, hematologicznych, paliatywnych i psychatrycznych. Ma wolne 29 sal. Są zarezerwowane do leczenia i przyjmowania pacjentów z dużym prawdopodobieństwem ryzyka COVID- 19.

Ale w czasie epidemii ludziom nie przestały zagrażać zawały serca, udary mózgu, nowotwory i inne przypadłości. A Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy ma strategiczne znaczenie dla leczenia stanów nagłych w regionie legnickim. Z tego powodu dodatkowo utworzono oddział buforowy. Powstał, aby chronić część „białą” szpitala, która nie będzie mogła normalnie funkcjonować, jeśli nie będzie trwale wolna od koronawirusa.

Oddział buforowy to przejściowy etap w hospitalizacji pacjentów w stanie nagłym, u których zachodzi ryzyko zarażenia koronawirusem SARS CoV-2. Dopóki testy nie wykluczą choroby, nie można ich bezpiecznie położyć w tzw. “białej” części szpitala.

Poza Legnicą oddziały buforowe utworzono również: w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, w Wielospecjalistycznym Szpitalu – Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, w Zespole Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, w Szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy, w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Lista nie jest zamknięta. Ewentualne decyzje o tworzeniu oddziałów buforowych w kolejych placówkach będą podejmowane na podstawie danych epidemiologicznych oraz zaleceń konsultanta krajowego i wojewódzkiego. W pierwszej kolejności wybierano podmioty lecznicze, które dysponują odpowiednimi możliwościami lokalowymi, mają więcej respiratorów i są zlokalizowane w miejscowościach strategicznych dla zespołów ratownictwa medycznego.

Zapytaliśmy służby prasowe wojewody, czy lokalizacja oddziałów buforowych została poprzedzone symulacją dotyczącą dalszego rozwoju epidemii na terenie Dolnego Śląska. Dostaliśmy nieco wymijającą odpowiedź, że “wszystkie podejmowane działania dostosowywane są do aktualnych zaleceń konsultantów, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia”.

FOT. PIXABAY.COM

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1664 dni temu dnia 04/05/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 6, 2020 @ 6:25 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Wielonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →