Rada Miejska nadała tytuł “Honorowego Obywatela Miasta Legnicy? nadała Czesławowi Kozakowi. Finansową Nagrodą Miasta, w wysokości 15 tys. zł, wyróżniła Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a pięciu legniczanom przyznała odznaki ?Zasłużonego dla Legnicy?.
Czesław Kozak (1941-2012) był wybitnym nauczycielem, doktorem nauk pedagogicznych, działaczem samorządowym i społecznym, człowiekiem o wielkich zasługach dla Legnicy i ziemi legnickiej.
Z naszym miastem związał się w roku 1963. Pracował w szkołach podstawowych i liceach, a także w pionie oświatowym Urzędu Miasta. Edukacja i oświata stanowiły jego wielką pasję zawodową. W latach 1981-1989 był wykładowcą, adiunktem i kierownikiem Zakładu Pedagogiki i Psychologii w legnickim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz w legnickim Oddziale Instytutu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Sprawował również funkcję dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, a także w latach 2002-2007 szereg odpowiedzialnych uczelnianych stanowisk w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy.
Już od 1965 roku był związany także z działalnością publiczną, jako radny Powiatowej i Miejskiej Rady Narodowej. Od chwili odrodzenia się wolnego samorządu terytorialnego brał aktywny udział w pracach Rady Miejskiej Legnicy, a w latach 1995-1997 pełnił funkcję Wiceprezydenta Miasta odpowiedzialnego za sferę oświaty, kultury i sportu. W okresie 1990-2006 sprawował mandat radnego, będąc jednocześnie w latach 2002-2006 Przewodniczącym Rady. Ponownie w Radzie Miejskiej zasiadł w roku 2010. Tego mandatu nie mógł już wypełnić do końca.
Za osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej Czesław Kozak odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także odznaką ?Zasłużonego dla Legnicy?.
W tym roku, po wcześniejszych zmianach w Statucie Miasta, po raz pierwszy laureatem miejskiej nagrody została organizacja pożytku publicznego – oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Pracuje w Legnicy od 1945 r., a obecnie jest największym oddziałem szczebla powiatowego w Polsce. Zrzesza blisko 1.500 działaczy w wielu środowiskach. Jego ogniwa funkcjonują we wszystkich szkołach. Organizacja konkursów plastycznych, fotograficznych, turniejów wiedzy, akcji charytatywnych – to tylko niektóre z form pracy podejmowanych przez TPD. Stowarzyszenie realizuje wiele działań profilaktycznych na rzecz społeczności lokalnej. Mowa tu m.in. o edukacji ekologicznej (konkurs ?Chrońmy Przyrodę Ojczystą?), patriotycznej (?Moja Mała Ojczyzna?) oraz zdrowotnej (?Żyjmy Zdrowo i Bezpiecznie?).
Specjalnością legnickiego oddziału jest organizowanie czasu wolnego oraz wypoczynku dzieciom i młodzieży, rozwijanie ich zainteresowań. Dzięki temu 500 dzieci rocznie korzysta z kolonii letnich. Ze szczególną troską TPD odnosi się do dzieci z ubogich rodzin oraz niepełnosprawnych, udzielając im wsparcia materialnego, często w postaci żywności. Jedyna w regionie masowa impreza dla niepełnosprawnych funkcjonuje z inicjatywy TPD. Jest nią Legnicka Paraolimpiada, która w 2012 roku doczekała się jubileuszowej, X edycji.
Wszystkim dzieciom z Legnicy znana jest akcja charytatywna ?Uśmiech pod choinkę?. Zabawy mikołajkowe i integracyjna wigilia TPD przyciąga setki chętnych do wspólnej zabawy. Akcja angażuje społeczność całego regionu i przedstawicieli różnych środowisk: samorządu, mediów, instytucji i prywatnych przedsiębiorców.
Każdego roku widoczny jest rozwój stowarzyszenia. Podejmowane są nowe inicjatywy, wychodzące naprzeciw potrzebom dzieci, a jednocześnie promujące Legnicę. Organizacja jest laureatem wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień.
Osoby wyróżnione przez Radę Miejską odznaką ?Zasłużonego dla Legnicy?:
? Ksiądz Tomasz Filipek – katecheta w Zespole Szkół Budowlanych, opiekun duchowy Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. Ojca Pio przy parafii pw. św. Trójcy. Koordynuje i propaguje działania na rzecz osób niepełnosprawnych, inicjuje spotkania integracyjne, pielgrzymki i wycieczki krajoznawcze.
? Tadeusz Jasiński – pracownik Galerii Sztuki, bardzo zaangażowany w realizację projektów wystawienniczych Festiwalu Srebra, Satyrykonu, Przeglądu Malarstwa ?Promocje? i organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Współpracuje również przy organizacji specjalnych ekspozycji w miastach partnerskich Legnicy.
? Krystyna Kunecka – działa w Legnickim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, którym kierowała przez ostatnie 15 lat. Od wielu lat skutecznie i z pasją popularyzuje muzykę klasyczną. Współorganizuje Międzynarodowy Festiwal Organowy ?Legnickie Wieczory Organowe?, Ogólnopolski Turniej Chórów ?Legnica Cantat?, Legnickie Conversatorium Organowe. Zabiegała o środki finansowe na organizację imprez, działalność wydawniczą i fonograficzną.
? Siostra Emilia Danuta Stebel – dyrektor Centrum Opiekuńczo?Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Dzięki umiejętnościom organizacyjnym i społecznym uczyniła prowadzony Dom Dziecka jedną z najlepszych tego typu placówek w kraju. Pomysłodawczyni stworzenia hostelu dla nieletnich matek z dziećmi. Byli wychowankowie mogą zawsze liczyć na jej wsparcie i pomoc.
? Sławomir Śledź – utytułowany zawodnik trójboju siłowego i wyciskania, reprezentuje Ognisko TKKF ?Śródmieście?. W swojej karierze sportowej zdobył 33 medale na Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów, w tym 23 złote, a także 13 medali w Mistrzostwach Świata i Europy.
Tekst: Urząd Miasta w Legnicy