Planujesz rodzinne wakacje za granicą? A może wyjeżdżasz na jakiś czas do rodziny mieszkającej poza granicami Polski i obawiasz się, że Twoja pociecha może w tym czasie źle się poczuć i niezbędna będzie pomoc lekarza? Zabezpieczeniem na czas wyjazdu i pobytu w obcym miejscu jest wyrobienie karty EKUZ dla dziecka. Jak to zrobić?
Co zapewnia EKUZ?
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) pozwala korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii, i Liechtensteinie. Zakres bezpłatnych usług medycznych dla posiadaczy EKUZ jest taki sam, jak dla obywateli kraju, w którym przebywają. Koszty tego ubezpieczenia nie są uzależnione od sum gwarantowanych (tak jak w przypadku prywatnych polis zdrowotnych), co jest ważne, ponieważ za około tygodniową hospitalizację na terenie wielu krajów UE trzeba zapłacić nawet 2000 euro. Szczegółowe informacje o EKUZ na stronie Ekuz.com.pl
EKUZ dla dziecka – co warto wiedzieć na ten temat?
EKUZ przysługuje nie tylko osobom opłacającym składkę zdrowotną do ZUS i ubezpieczonym z tego tytułu w Narodowym Funduszu Zdrowotnym, ale także członkom rodziny osób ubezpieczonych. W praktyce oznacza to, że bez problemu można uzyskać kartę EKUZ dla dziecka i zapewnić swojej pociesze bezpieczeństwo podczas wyjazdów zagranicznych. Karta EKUZ dla dziecka wygląda tak samo, jak standardowy dokument dla ubezpieczonych, a jej zakres ochrony zdrowotnej jest taki sam jak dla dorosłych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj: https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/
Jak uzyskać kartę EKUZ dla dziecka?
Procedura uzyskania karty EKUZ dla dziecka nie jest skomplikowana. Należy:
- Złożyć wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Druczek takiego wniosku dostępny jest w każdym oddziale regionalnym oraz na stronie internetowej NFZ. Należy wypełnić wniosek, a w rubryce z danymi osoby podać dane dziecka. W rubryce „Status osoby” należy wybrać: „Członek rodziny osoby ubezpieczeniowej”. Wniosek ten musi podpisać jeden z rodziców (uprawniony do ubezpieczenia) i złożyć go w NFZ. Istnieje możliwość przesłania wniosku mailem (wtedy niezbędny jest jednak podpis zaufany uprawniający do posługiwania się podpisem elektronicznym).
- Kolejnym krokiem jest wizyta w regionalnym oddziale NFZ. Urzędnik wypełni wtedy formularz dotyczący wyjazdu, potwierdzi podane w formularzu dane (na podstawie dokumentu tożsamości – np. dowodu osobistego czy paszportu). Niepełnoletnie dziecko jest reprezentowane przez rodzica (lub opiekuna prawnego), dlatego jego obecność w NFZ nie jest wymagana.
- Karta EKUZ zostanie wydana od ręki (po złożeniu osobistego wniosku w NFZ). W przypadku przesłania wniosku elektronicznie, dokumentu jest przesyłany na wskazany we wniosku adres (najczęściej dociera on w ciągu kilku dni, ale warto pamiętać, że np. w wakacje czas ten może się przedłużyć).