Rab8
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

80 uchodźców w Letniej Szkole Przedsiębiorczości

Przez   /   26/08/2022  /   No Comments

Letnia Szkoła Przedsiębiorczości „Biznesowe ABC dla uchodźców z Ukrainy” właśnie dobiegła końca. Projekt skierowany był do osób z Ukrainy, które chciałyby założyć własny biznes, ale mają trudności w realizacji formalności. Warsztaty trwały prawie przez cały sierpień i zgromadziły 80 uczestników w dwóch miastach – w Toruniu i Legnicy. Partnerem przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja była Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

W ramach Letniej Szkoły Przedsiębiorczości, uczestnicy odwiedzili Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, gdzie grupowo zaprezentowali swoje biznesplany, poznali tajniki biznesowego savoir-vivre’u i rozmawiali o sposobach na pozyskiwanie inwestorów z prezesem, Przemysławem Bożkiem.
– Cieszymy się, że mogliśmy być partnerem w tym wyjątkowym przedsięwzięciu Fundacji Wolność i Demokracja, wspieranym przez Narodowy Bank Polski. Mieliśmy okazję, by podzielić się swoim doświadczeniem, ale też przygotować uczestników projektu, jak zachowywać się podczas rozmowy o pracę czy założyć swoją firmę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że mocno rozwijająca się, mimo kryzysu, polska gospodarka, jest też dzisiaj napędzana przez uchodźców, którzy pracują w naszym kraju – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Program Letniej Szkoły Przedsiębiorczości obejmował szkolenia, dyskusje, gry i symulacje ekonomiczne. Prowadzący zaprezentowali słuchaczom informacje dotyczące założenia działalności gospodarczej, zapoznali ich z systemem księgowym i podatkowym oraz podstawowymi wartościami biznesowymi w Polsce. Osoby biorące udział w projekcie poznały język polski w biznesie, kryteria rozliczenia z ZUS, zdobyły także wiedzę z zakresu kodeksu pracy i kodeksu cywilnego. Przedsiębiorcy z Ukrainy nauczyli się podstaw zarządzania, marketingu i strategii marketingowych w firmie, w tym planowania według kryteriów SMART. Warsztaty były też doskonałą okazją na poznanie ogólnej charakterystyki biznesplanu działalności gospodarczej, a także zdobycia umiejętności, które przydadzą się, gdy w przedsiębiorstwie pojawi się kryzys.

– Pomysł ten jest odpowiedzią na potrzeby zaobserwowane przez fundację, która aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Realizując wiele działań na rzecz uchodźców, zastanawialiśmy się, w jaki sposób pomóc Ukraińcom usamodzielnić się finansowo i wesprzeć ich szybsze wejście na polski rynek pracy. Założyliśmy, że przybliżenie zasad założenia działalności gospodarczej, systemu podatkowego, zaprezentowanie konkretnych pomysłów biznesowych, czy wymiana doświadczeń może zaktywizować odbiorców do rozpoczęcia własnych inicjatyw biznesowych w Polsce. Do uczestnictwa w projekcie zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. W ciągu jednego dnia wpłynęło prawie 200 zgłoszeń! Cieszymy się, że ta tematyka jest ważna i wielu uchodźców rozważa założenie działalności gospodarczej w Polsce. Moim zdaniem, to inicjatywa bardzo istotna, bo pozwala na zmotywowanie do aktywności zawodowej, która pozwoli utrzymać rodziny, wesprze rozwój zawodowy, a także zapewni poczucie stabilności i bezpieczeństwa – mówi organizatorka przedsięwzięcia, prezes Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz.

Głównymi założeniami projektu „Biznesowe ABC dla uchodźców z Ukrainy” są: organizacja dwóch letnich szkół przedsiębiorczości w Toruniu i Legnicy, warsztaty online dotyczące przedsiębiorczości oraz wydanie poradnika PDF pt.: „Jak założyć działalność gospodarczą w Polsce”. Zajęcia prowadzone były po polsku i ukraińsku. Udział w szkole był bezpłatny. Teraz uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z programu doradczo-mentoringowego dla własnych idei biznesowych.

– Od dawna interesuję się przedsiębiorczością. Dotychczasowe działania były bardziej społeczne, teraz chciałabym się dokształcić i założyć własną działalność gospodarczą w obszarach turystyki i oświaty, a potem rozwijać ją w obu krajach. Jak tylko zobaczyłam ofertę Letniej Szkoły Przedsiębiorczości, od razu się zarejestrowałam i cieszę się, że zostałam zrekrutowana do udziału w szkoleniach. Analiza przepisów prawa dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenie biznesplanu, marketing w przedsiębiorstwie, to tematy, które mogłam zgłębić dzięki trenerom i ekspertom – podsumowuje Lena Semenowa, uczestniczka Letniej Szkoły Przedsiębiorczości.

Oprócz sfery biznesowej, uczestnicy mieli możliwość poznania Dolnego Śląska. Odwiedzili Winnicę Jaworek w Miękini i przedsiębiorstwo VITBIS, producenta szklanych bombek choinkowych w Złotoryi.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Źródło: LSSE

FOT. LSSE

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Aleksandra kRZESZEWSKA mACIEJ kUPAJ jACEK bASZCZYK (2)

Rada Miejska Legnicy przyjęła budżet na 2025 r.

Read More →