Nadzwyczajnie zapowiada się tegoroczna 35. edycja Legnickiego Festiwalu Srebro (22-8.kwietnia). Na najważsniesjzą jego część – Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej – wpłynęło aż 706 prac wykonanych przez 308 artystów z 42 krajów. Rekordowa będzie również liczba wystaw LFS.
Temat tegorocznego konkurs brzmi zwodniczo: “Klasyka”. Mogłoby się to wydawać, że będzie skłaniał artystów do podążania utartymi szlakami, w bezpiecze, powszechnie akceptowalne, przewidywalne i -w rezultacie – nudne rejony sztuki. Okazuje się, że niekoniecznie.
- Przez wiele lat Legnica wyrobiła sobie opinię centrum awangardy. Pomyśleliśmy więc, że nie ma nic bardziej awangardowego niż powrót do korzeni – objaśnia ten paradoks Sławomir Fijałkowski, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa w ASP w Gdańsku, który był generalnym konkultantem Konkursu i autorem tegorocznej idei.
- Klasyka dla każdego oznacza coś innego. Co innego stanowi klasykę dla nas, europejczyków, a co innego na przykład dla pani Kai-Yin Lo z Hongkongu, która pracowała z nami w jury – dodaje Maria Magdalenia Kwiatkiewicz, właścicielka Galerii YES i firmy YES Biżutera.
Poza trzema wymienionymi osobami,w wyłanianiu najlepszych prac tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej brali udział artyści Peter Bauhuis z Niemiec (przewodniczący jury) oraz Graziano Vistin z Włoch. Są zgodni, że impreza trzyma wysoki europejski poziom.
- Ale chyba wśród zgłoszonych prac niczego specjalnego nie dostrzegliśmy – dodaje Sławomir Fijałkowski.
Najbardziej pozytywna informacja jest taka, że do obok uznanych twórców do konkursu zgłasza się sporo młodych ludzi, z nową energią i świeżym spojrzeniem na sztukę. Graziano Vistino najbardziej podobały się nie konceptualne fajerwerki, ale prace dowodzące wysokiego poziomu artystycznego. Niektórzy złotnicy, biorący udział w konkursie, próbują niekiedy szkokować lub wypowiadać się na bieżące tematy. W tym roku wśród zgłoszonych dzieł dostrzegliśmy na przykład kilka odniesień do wydarzeń na Ukrainie: np. naszyjnik “Wojna i pokój” złożony z konturów państw dawnego ZSRR lub inny, ze srebra i skręconych mocno stron gazety “Głos Ukrainy”.
Zwycięzców poznamy 17 maja podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu Srebro. Poniżej wykaz pozostałych wystaw i imprez towarzyszących festiwalowi.
Wystawy współczesnej biżuterii:
Sylwetki Twórców
Cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa. W tym roku będzie to piątka artystów:
Theo Smeets – złotnik holenderski, wykładowca Wydziału Kamieni Szlachetnych i Projektowania Biżuterii w Idar Obertstein, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Trewirze.
Stephen Bottomley (Orbit) – szkocki złotnik, wykładowca i dyrektor Wydziału Projektowania Biżuterii i Wyrobów ze Srebra wyższej Szkoły Artystycznej w Edynburgu.
Katarina Síposová – słowacka artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.
Daniela Boieri (Untought known) – włoska artystka, wykładowca Alchimia Contemporary Jewellery School we Florencji.
Giedymin Jabłoński – polski złotnik, pedagog, kurator, pionier wielu inicjatyw artystycznych poświęconych złotnictwu i bursztynowi oraz polskich i międzynarodowych projektów wystawienniczych.
Antek Zaremski – artysta złotnik, najmłodszy przedstawiciel znanego polskiego rodu złotników Zaremskich, uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych.
Srebrne Szkoły
Cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych, ich profesorów, absolwentów i studentów. W tegorocznym cyklu zaprezentowane zostaną: Akademia Sztuk Pięknych z Gdańska i Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych z Glasgow (Szkocja).
Debiuty
Cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską i europejską scenę złotniczą i designerską. Wystawa tradycyjnie mieści się w kameralnej Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem. W tym roku w ramach cyklu zaprezentowana zostanie twórczość kwartetu 4 Women (Weronika Bachan, Jolanta Gazda, Dorota Michalska, Martyna Tejwan).
Grupa Plateaus
Międzynarodowy projekt, którego autorami są: Patricia Domingues (Portugalia), Barbora Dzuráková (Słowacja), Katharina Dettar (Niemcy), Edu Tarin (Hiszpania).
Przyjęcie Urodzinowe II
Wystawa prac najbardziej uznanych i cenionych na świecie artystów-złotników, którzy byli jurorami Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej w Legnicy. W drugiej edycji „Birthday Party” (pierwsza taka wystawa miała miejsce 10 lat temu, na 25-lecie Festiwalu) wzięło udział ok. artystów.
4D
Projekt czterech, młodych czeskich artystek (Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová i Lucie Houdková), absolwentek Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze.
Salute to Pinton
Międzynarodowa wystawa będąca hołdem dla uhonorowania twórczości zmarłego w 2008 r. włoskiego złotnika – profesora Mario Pintona.
There will be blood
Międzynarodowa wystawa zorganizowana przez Galerię La Basilica z Barcelony. Uczestnicy: Attai Chen, Azahara Santoro, Bartosz Maria Chmielewski, Jacek Byczewski, Jie Sun, Karolina Bik, Malgorzata Kalińska, Märta Mattsson, Ming Gu, Momoko Tamura, Nicolás Estrada, Reka Fekete, Seul Gi Kwon, Walter Chen.
Prezentacje 2013
Pokaz prac zakwalifikowanych do wystawy w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2013, którego tematem było zużycie sztuki.
Amberif Design Award 2014
Prezentacja prac zakwalifikowanych do Międzynarodowego konkursu na projekt biżuterii z bursztynem organizowanego przez Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Szlachetnych AMBERIF z Gdańska.
Grupa Artystyczna AU+ 3 minuty w dół!
Wystawa grupy młodych polskich artystów (Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski and Michał Wysocki), absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uprawiających konceptualne podejście do dizajnu.
Holownia
Wystawa prac nadesłanych na 23. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej KLASYKA, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Holownia daje publiczności możliwość konfrontacji ich własnej opinii z decyzją jury. Wystawa corocznie prezentuje kilkaset prac z kilku kontynentów.
Znaczenia i załączniki
Wystawa fotografii będąca rezultatem badawczo-artystycznego projektu Mah Rany – artystki, projektantki biżuterii, wykładowczyni w London Metropolitan University. Tematem przedsięwzięcia jest stosunek Polaków do biżuterii.
Wydarzenia towarzyszące:
Granice Sztuki Globalnej
Sympozjum teoretyczne będące bieżącym podsumowaniem aktualnej kondycji współczesnej biżuterii i designu, sprowokowaniem do refleksji na temat trendów w sztuce współczesnej. Do udziału w sesji zaproszeni zostali historycy i teoretycy sztuki, artyści-złotnicy, kuratorzy oraz wolni słuchacze.
Klasyka
Wystawa fotograficzna, do udziału w której zgłosić swe zdjęcia mogą wszyscy chętni legniczanie, także amatorzy, nawiązująca tytułem/tematem do hasła tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.
Silver jazz
Tradycyjnie towarzyszący Festiwalowi koncert jazzowy, który co roku wykonuje inny zespół.
Silver Screen
Pokazy filmów dokumentalnych, video i fabularnych związanych z przedmiotem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.
W trakcie tegorocznej edycji zaplanowano również promocje wydawnictw poświęconych współczesnej biżuterii, warsztaty plastyczne i plenerowe akcje artystyczne w przestrzeni miasta.
Żródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. PIOTR KANIKOWSKI