Co roku 27 marca ludzie teatru z ponad stu krajów świata obchodzą swoje święto. W Legnicy rozpocznie je wernisaż wystawy fotografii Karola Budrewicza. Zdjęcia prezentowane w teatralnym holu Starego Ratusza przypomną wydarzenia związane z ubiegłorocznym jubileuszem 40.lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy. Wernisaż, który będzie wstępem do teatralnego święta, rozpocznie się o godz. 18.00.
Zdjęcia i serwisy fotograficzne Karola Budrewicza od lat towarzyszą legnickiemu teatrowi, wszystkim jego produkcjom scenicznym, ale też wydarzeniom, których teatr jest organizatorem lub uczestnikiem. W ubiegłym roku zestaw zdjęć do autorskiego monodramu „Maraton/Tren” Pawła Palcata sprawił, że legnicki fotografik został finalistą prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Teatralnej.
Otwarcie wystawy zdjęć Karola Budrewicza w teatralnym holu Starego Ratusza będzie wstępem do legnickich obchodów 57. Międzynarodowego Dnia Teatru w Legnicy, podczas których wręczone zostaną dyrektorskie nagrody oraz odczytane oficjalne orędzie, którego autorem jest w tym roku brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta i reżyser teatralny, założyciel londyńskiego teatru Complicité Simon McBurney (grał m.in. ojca Stephena Hawkinga w zrealizowanym w 2014 roku filmie „Teoria wszystkiego”, ale też np. w zrealizowanej w 2015 roku piątej części „Mission: Impossible – Rogue Nation”).
W przeddzień teatralnego święta, w poniedziałek 26 marca, podczas uroczystości w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb uhonorowany zostanie Nagrodą im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru 2018”. Otrzyma ją jako laureat V edycji tego prestiżowego wyróżnienia, którym przed nim honorowano Annę Augustynowicz, Piotra Cieplaka, Jana Englerta i Jerzego Trelę.
§ Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Od tego czasu święto sceny jest obchodzone rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Dzień Teatru jest świętem wszystkich – artystów, twórców, ludzi teatru, których nie oglądamy na co dzień na deskach sceny, a także widzów. Z okazji tego święta publikowane są orędzia pióra najwybitniejszych twórców teatralnych.
Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna