Łemkowie zapraszają na wyjątkowe koncerty, korowody i animacje z udziałem artystów z Czech, Rumunii, Mecedonii, Serbii, Gruzji, Tajlandii, Indii, Senegalu, Maroka, Demokratycznej Republiki Konga, Kanady i Meksyku. Już jutro rusza Świat pod Kyczerą – największy w zachodniej Polsce międzynarodowy festiwal folklorystyczny.
Jak informuje Jerzy Starzyński – pomysłodawca i dyrektor festiwalu – organizatorzy zaplanowali aż dziesięć dużych koncertów galowych, korowody i animacje uliczne, warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów. Na festiwalowych scenach zaprezentuje się łącznie ponad 400 artystów . W kolejnych dniach festiwalowa paleta barw i dźwięków ogarnie Szprotawę, Polkowice, Lisiec k. Lubina, Legnicę, Wołów, Polanicę-Zdrój, Chobienię w gminie Rudna, Zamienice k. Chojnowa. Najefektowniejszy, najbardziej spektakularny finał całego wydarzenia zaplanowano na 9 lipca. Jego gospodarzem będzie Legnickie Pole.
W Legnicy Kyczera i jej goście zapraszają publiczność w poniedziałek od godz. 15.30. O tej porze w okolicach Galerii Piastów uformuje się korowód artystów, którzy grając, śpiewając i tańcząc przejdą ulicą Najświętszej Marii Panny i Rynkiem na dziedziniec Akademii Rycerskiej, gdzie o godz. 16.30 rozpocznie się koncert galowy. Poprowadzi go charyzmatyczny aktor Stanisław Jaskułka znany m.in. z serialu Plebania, góral z Nowego Targu.
Wystąpią: Children‘s Folklore Group Pomněnka z Czech, Mbabali Arumbay Group z Konga, Georgian National Folk Dance and Music Ensemble Yiloshtyebami z Gruzji, Guru – The Arts Hub z Indii, Cultural Artistic Association SRMA z Macedonii Północnej, North Stars Group for the Performing Arts z Maroka, Ballet Aztelan Mexico reprezentujący Meksyk i Kanadę, Monarca de México z Meksyku, Szarkaláb Néptáncegyüttes-Kolozsvár i Bojzas z Rumunii, Saly Velingara Ballet z Senegalu, KUD Krušik z Serbii, The Performing Arts Dance Troupe of University z Tajlandii i cztery zespoły z Polski, tzn. Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, Zespół Pieśni I Tańca Legnica, Akademicki Zespół Pieśni I Tańca Jedliniok i Ukraiński Zespół Studenty Tanciujut.
Od ubiegłego roku festiwal jest certyfikowany przez FIDAF (Federation of International Dance Festivals), zaliczany do wąskiej grupy najlepszych, najważniejszych festiwali folklorystycznych na świecie.
Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na opublikowanym poniżej plakacie.
Głównym organizatorem festiwalu są młodzi Łemkowie z Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera. Wspierają ich organizacyjnie Legnickie Centrum Kultury, Gmina Legnickie Pole, Szprotawski Dom Kultury, Centrum Kultury w Polkowicach, Ośrodek Kultury Gminy Lubin, Wołowski Ośrodek Kultury, Teatr Zdrojowy Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju, Centrum Kultury Gminy Rudna, Parafia greckokatolicka w Zamienicach, Gminny Ośrodek Kultury w Legnickim Polu, Centrum Kultury w Bytomiu Odrzańskim, Ośrodek Kultury i Sztuki Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego, Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Mecenasami festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundacja KGHM Polska Miedź. Wsparcie finansowego i rzeczowego organizatorom udzielili Urząd Miejski w Oleśnicy, Urząd Miejski w Szprotawie, Gmina Lubin, Gmina Polkowice, Urząd Miejski w Wołowie, Urząd Miejski w Polanicy-Zdroju, Gmina Rudna, Gmina Chojnów, Gmina Legnickie Pole, Urząd Miejski w Bytomiu Odrzańskim, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
FOT. MATERIAŁY ORGANIZATORÓW