Dolnośląski marszałek Cezary Przybylski zapowiada przeznaczenie 40 mln zł z budżetu województwa i środków unijnych na pomoc dla placówek zdrowia walczących z koronawirusem. Obiecuje zakup środków ochrony osobistej, karetek, respiratorów, aparatury do tlenoterapii i diagnostyki, testów… W pierwszej kolejności pomoc ma trafić także do szpitala i pogotowia w Legnicy.
Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia na walkę z koronawirusem to inicjatywa marszałka województwa Cezarego Przybylskiego i wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego. Jak informuje urząd marszałkowski, wsparcie zostanie podzielone na dwa etapy – oba po 20 milionów złotych. Pierwszy zostanie niezwłocznie skierowany do realizacji potrzeb szpitali, a źródłem pieniędzy będzie budżet województwa i środki unijne. Drugi etap – kolejne 20 milionów złotych – będzie dostępny po konsultacjach z Komisją Europejską.
- Dzięki tym pieniądzom kupimy niezbędny sprzęt dla jednostek medycznych leczących osoby zakażone koronawirusem. Dysponentem pomocy finansowej będzie samorząd województwa, a poszczególne placówki będą zgłaszać swoje potrzeby w zakresie zakupu najpotrzebniejszego sprzętu – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
Pomoc finansowa w pierwszej kolejności trafi do pogotowia ratunkowego we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy oraz szpitali wojewódzkich w Wałbrzychu, Legnicy, Jeleniej Górze, Wrocławiu (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego, Szpital Specjalistyczny im. A Falkiewicza przy ul. Warszawskiej, Dolnośląskie Centrum Onkologii przy pl. Hirszfelda, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej), a także do Szpitala Zakaźnego w Obornikach Śląskich oraz Zakaźnego Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego deklaruje, że nikt nie pozostanie w tym trudnym czasie bez opieki medycznej, a szpitale otrzymają niezbędny sprzęt. Dzięki przekazanym pieniądzom zakupione zostaną m.in. karetki pogotowia, respiratory (w tym respiratory mobilne, inwazyjne i nieinwazyjne), defibrylatory, aparaty USG, sprzęt do dezynfekcji i zamgławiania (ozonometry), ultrasonografy, pompy infuzyjne, środki ochrony indywidualnej, sprzęt do diagnostyki genowej koronawirusa (testery), kardiomonitory i pulsoksymetry, katnografy, komory izolacyjne – BIOBAG do transportu sanitarnego chorych.
- Sytuacja związana ze stanem epidemicznym oraz zagrożeniem wirusem COVID-19 jest niespotykana. Jednak głęboko wierzę w to, że sobie poradzimy. Żeby ułatwić walkę z koronawirusem i powrót do normalności uruchamiamy dodatkowe pieniądze. Z pewnością przekazane środki europejskie pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie podmiotów medycznych. Pozwolą im na sprawniejsze i efektywniejsze działania – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
- Jednocześnie chcemy przekazać lekarzom, ratownikom i personelowi medycznemu największe słowa uznania. To Wy jesteście na pierwszej linii walki z koronawirusem, dbacie o zdrowie i życie Dolnoślązaków. Pamiętamy o tym i nasza wdzięczność jest ogromna. Będziemy Was wspierać. Właśnie dlatego uruchamiamy Dolnośląski Pakiet Wsparcia dla Ochrony Zdrowia – dodaje marszałek Cezary Przybylski.