Jutro (4 listopada) w sali maneżowej Legnickiego Centrum Kultury spotkają się ludzie kultury i oświaty, wśród nich uczestnicy tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku 2019-21.
Przypomnijmy, program polegał na sfinansowaniu wyłonionych w konkursie pomysłów kierowanych do młodzieży, łączących działania szkół i instytucji kultury, a także organizacji pozarządowych z Dolnego Śląska. W Legnicy powstało kilka inicjatyw, a dwie z nich otrzymały szansę na ich realizację. Były to akcja „Naprzeciw sztuce” wymyślona przez kobiety stojące za artystyczną kwiaciarnią Flowers Ctrl oraz prywatną szkołą śpiewu i tańca Szumiło Art Forum Group, a także „Projekt maszyna”, który chojnowianka Karolina Maliszewska zrealizowała wspólnie z młodzieżą z V LO, pod opieką nauczycielki Anity Witek.
Dzięki temu w naszym mieście odbył się wakacyjny cykl warsztatów florystycznych i muzycznych dla dzieci z Polski i Ukrainy, zwieńczony występem w miejskiej palmiarni, a także cykl spotkań i warsztatów twórczych dla licealistów, służących refleksji nad ich wizerunkiem w mediach społecznościowych.
- Bardzo cieszy nas, że po Wrocławiu i Wałbrzychu, bo tam odbyły się poprzednie fora podsumowujące program Bardzo Młoda Kultura, przyszła kolej na Legnicę. Ja sama jestem związana z BMK już od 4 lat i brałam udział w przeprowadzeniu 5 inicjatyw, w tym realizowanych z I, II i V LO, przedszkolem, szkołą specjalną w Bobrowie oraz legnickimi artystami, aktywistami i fundacjami czy stowarzyszeniami. Cieszę się, że tym razem legniccy nauczyciele i pracownicy instytucji kultury mogą brać udział w tym spotkaniu, posłuchać, zainspirować się i poznać ciekawe pomysły – komentuje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki, która od trzech lat jest instytucjonalnym partnerem programu.
Obok legnickiej, podczas forum poznamy też inicjatywy z Nowego Dworu oraz Kobierzyc. Nie zabraknie też wyjątkowych gości spoza naszego województwa, którzy opowiedzą o nietypowych inicjatywach kulturalnych i edukacyjnych, które wymyślili i zrealizowali gdzieś w innych częściach kraju. Będzie to m.in. najbarwniejsza polska aktywistka i artystka Cecylia Malik, która od lat działa na rzecz społeczności lokalnych, edukacji ekologicznej i rzek, Rafał Sadownik, który założył pierwszy i jedyny w kraju Rezerwat Dzikich Dzieci, gdzie mali uczą się od siebie, jak również Piotr Para – wrocławski aktor-mim i pedagog, który od lat łączy swoje pasje edukacyjne i twórcze. Łącznie odbędzie się 8 prelekcji. Na koniec aktywista Odry, jej najwrażliwszy słuchacz i propagator, muzyk i aranżer Michał Zygmunt zaprosi na słuchowisko dźwięków królowej dolnośląskich rzek.
Udział w Forum jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie: galeria.legnica.eu. Tam znajduje się też szczegółowy program prelekcji.
Zapisy przyjmowane są do wtorku godz. 9.30 albo wyczerpania limitu miejsc.
Bardzo Młoda Kultura to program, który finansuje działania kulturalne, społeczne i edukacyjne dedykowane młodym. Galeria Sztuki w Legnicy już po raz trzeci została partnerem projektu, realizowanego przez Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu, a sponsorowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Więcej o legnickich odsłonach BMK 2021: https://galeria.legnica.eu/bardzo-mloda-kultura/
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY