21 szkół z województwa dolnośląskiego zakwalifikowało się do II etapu Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych. Trzyosobowe drużyny zwycięskich szkół w kolejnym etapie w ciągu 30 minut będą rozwiązywać test składający się z 25 pytań wielokrotnego wyboru. Do finału przejdzie tylko jedna drużyna, która uzyska największą ilość punktów.
Dominika Hodyl, Angelika Woźniak i Dawid Zabawa będą reprezentować Zespół Szkół Ekonomicznych w Legnicy. Agnieszka Durka, Monika Olszewska, Renata Marczyńska – Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Jaworze.
Wśród szkół, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu jest też Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie.
- Pierwsze wrażenie gdy zobaczyłam wyniki? mam ciarki ze szczęścia – mówi Anna Olczak nauczyciel przedmiotów ekonomicznych Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie, która przygotowuje młodzież do Olimpiady. Głogowska szkoła w projekcie „Lekcje z ZUS” uczestniczy od samego początku.
- Każdego roku młodzież mocno angażuje się na lekcjach z zabezpieczenia społecznego – zapewnia Anna Olczak. Niewątpliwa w tym zasługa samych nauczycieli jak i dyrekcji, którym pomysł „Lekcji z ZUS” po prostu się podoba.
- Kolejny już raz reprezentanci tej szkoły będą rywalizować w etapie wojewódzkim olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Powodzenia należy jednak życzyć wszystkim 21 szkołom, które powalczą o tytuł najlepszej na Dolnym Śląsku – mówi Emilia Nowakowska koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji legnickiego ZUS.
Dolnośląscy uczniowie rywalizują w czasie trzech etapów Olimpiady, pierwszy odbył się w szkołach już 29 listopada ubiegłego roku. Etap drugi został wyznaczony na 14 marca. Jeśli w II etapie kilka drużyn uzyska tą samą ilość punktów z testu i nie można wyłonić zwycięzcy o zwycięzcy decydować będzie kolejność zakończenia testu przez startujący zespół. Finał Olimpiady, jak co roku odbędzie się w Centrali ZUS w Warszawie.
12 uczelni zdecydowało się na przyznanie dodatkowych punktów na studia a jedna wręczy finalistom indeks na kierunek związany z tematyką ubezpieczeń społecznych.
- W tym roku mamy rekordową ilość uczestników gdyż w zmaganiach w I etapie Olimpiady wzięło udział aż 1569 uczniów z 54 szkół z Dolnego Śląska – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS. – Z pewnością do tej frekwencji przyczynił się fakt, iż w tej edycji po raz pierwszy na zwycięzców czekają poza atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi także dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na studia wyższe oraz indeksy na uczelnię – dodaje Kowalska.
Z roku na rok zainteresowanie szkół, udziałem w konkursie jest coraz większe. To niezwykle ważne, by kolejne pokolenia Polaków miały wiedzę o ubezpieczeniach społecznych i poznały system emerytalny, w którym wcześniej czy później każdy się znajdzie. Tegoroczna Olimpiada to już III edycja konkursu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Dotychczas w projekcie udział wzięło 51,5 tys. uczniów z całej Polski. Przez sito konkursu „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” przeszło z kolei 30 tys. uczniów z blisko 900 szkół. Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” składa się z czterech tematów zajęć: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki”, „Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach”, „e-ZUS, czyli firma pod ręką”. Wszystkie materiały dydaktyczne do zajęć dla uczniów i nauczycieli bezpłatnie zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W wersji elektronicznej wszystkie materiały dotyczące projektu są umieszczone na stronie www.zus.pl gdzie są także dostępne prezentacje multimedialne do wszystkich czterech zajęć w języku angielskim. Specjaliści z ZUS prowadzą też szkolenia dla nauczycieli, którzy przygotowują swoich uczniów do udziału w Olimpiadzie.
Źródło: ZUS
FOT.