Od 23 do 25 sierpnia w ogrodach barokowego pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich trwać będzie piknik historyczny połączony z rekonstrukcją bitwy nad Kaczawą. W ten sposób gmina Krotoszyce zamierza przypomnieć, że dokładnie 200 lat temu o 10 kilometrów od ówczesnych murów Legnicy wojska Napoleona starły się z armią rosyjsko-pruską.
Wydarzenie będzie mieć bez dwóch zdań charakter międzynarodowy. Przyjazd do Warmątowic zapowiedziało ok. 180 osób z około 20 grup historycznych, m.in. z Niemiec, Belgii, Rosji i Polski. Z zapowiedzi 2. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego z Krotoszyc, który wziął na siebie rolę organizatora i gospodarza pikniku, wynika, że na rekonstrukcję stawi się ze swym sztabem Jego Cesarska Wysokość Napoleon I. Będzie też feldmarszałek Gebhard Leberecht von Blücher, który bitwę w 1813 roku wygrał.
Impreza w Warmątowicach Sienkiewiczowskich została objęta honorowym patronatem przez Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec.
Pierwszy dzień, piątek, jest zarezerwowany na rozbicie obozu grup historycznych. Odwiedzając Warmątowice Sienkiewiczowskie 23 sierpnia po godz. 19, można będzie zobaczyć, jak wyglądało wojskowe życie w epoce napoleońskiej.
W sobotę żołnierzy postawi na nogi pobudka – już o ósmej rano. Wcześnie, bo muszą przemieścić się do Jerzamnic Zdroju, gdzie zostanie poświęcony obelisk upamiętniający bitwę o Złotoryję (23 sierpnia 1813 roku). Po pokazach i występach w Jerzmanicach, wojska wrócą na rekonstrukcję bitwy do Warmątowic Sienkiewiczowskich. Początek o godz. 17.
Wcześniej w Warmątowicach będzie można obserwować m.in. przemarsz wojsk na Gołębie Wzgórze (godz. 10.30), odprawę dowódców grup historycznych (godz. 13) i część artystyczną jubileuszu (również godz. 13).
Warto przyjechać do Warmątowic co najmniej pół godziny przed bitwą, by zobaczyć, jak ustawia działa pruska artyleria i jak ludność cywilna w wiejskiej chacie żegna żołnierzy Landwery. Sama bitwa zacznie się od starcia kawalerii i kanonady artyleryjskiej. Około pół godziny później do boju ruszy piechota wojsk francuskich i koalicji rosyjsko-pruskiej. O godz. 17.50 szala zwycięstwa przechyli się na stronę koalicji rosyjsko-pruskiej. Francuzi zostaną zepchnięci w stronę lasu. Nad polem bitwy zacznie powiewać biała flaga. Będzie można przystąpić do prezentacji oraz odznaczeń – z okazji dwusetnej rocznicy bitwy organizatorzy pikniku przygotowali specjalne medale.
O godz. 20 grupy z Niemiec pojadą do Legnickiego Pola, aby w kościele Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Jadwigi odegrać scenę nadania Gebhardowi Leberechtowi von Blücher tytułu księcia Legnickiego Pola. Zostanie odprawione również krótkie nabożeństwo za poległych podczas wojen.