W listopadzie br. zapadł wyrok wobec 32-latka z Lubina, który w grudniu ubiegłego roku dokonał rozboju z użyciem noża w biurze udzielającym szybkich pożyczek w Polkowicach.
Mężczyznę, który działał w stanie ograniczonej poczytalności, skazano na 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat próby. W okresie próby sąd poddał go pod dozór kuratora sądowego i zobowiązał do niezwłocznego poddania się leczeniu od uzależnienia od gier hazardowych, do wykonywania pracy zarobkowej, łożenia na utrzymanie własnych dzieci oraz do informowania kuratora dwa razy w miesiącu o realizacji nałożonych obowiązków.
Akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi Z. w czerwcu tego roku skierowała Prokuratura Rejonowa w Lubinie. Ww. dopuścił się przestępstwa wobec 2 kobiet. Ukradł 920 zł.
Do przestępstwa doszło 18 grudnia 2012 r. Krzysztof Z. wcześniej je zaplanował. Jako były klient wiedział, gdzie w biurze przechowywano pieniądze. Rano pojechał do Polkowic i obserwował lokal. Gdy weszły do niego pracownice, zamaskował twarz i trzymając w ręce nóż wbiegł do lokalu. Tam podbiegł do biurka, otworzył szufladę i wyciągnął gotówkę. Następnie uciekł.
Krzysztofowi Z. postawiono zarzut dokonania zbrodni rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia w postaci noża w warunkach ograniczonej poczytalności.
Ww. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał, że wcześniej zaplanował przestępstwo, specjalnie ubrał się w ciemny strój i zabrał jako kominiarkę nogawkę od kalesonów. Twierdził jednak, że nie miał noża, lecz znaleziony po drodze kawałek plastiku.
Powołani w sprawie biegli psychiatrzy ocenili, że ww. uzależniony jest od hazardu. Pomimo tego, że Krzysztof Z. zdawał sobie sprawę z karalności rozboju lub zaciągania kredytów bez możliwości spłaty, biegli stwierdzili, że w sytuacji braku wsparcia społecznego, niskiej refleksyjności i niezaradności życiowej powodującej trudną sytuację materialnej, w połączeniu z głodem hazardowym, ww. miał znaczne obniżoną zdolność zrozumienia znaczenia swojego czynu i pokierowania własnym postępowaniem. Zdaniem biegłych pozostawanie ww. na wolności nie będzie zagrażało porządkowi prawnemu tylko pod warunkiem podjęcia terapii odwykowej.
W stosunku do Krzysztofa Z., z uwagi na ograniczoną poczytalność w chwili czynu, sąd mógł zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, co oznaczało możliwość orzeczenia kary w wymiarze od 1 roku do 3 lat pozbawienia wolności.
Sąd Okręgowy w Legnicy rozstrzygający w tej sprawie skorzystał z takiej możliwości. Stąd mimo dokonania zbrodni, kara z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego.
Wyrok jest prawomocny.
Liliana Łukasiewicz
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Legnicy