Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Finał śledztwa w sprawie odpadów z podlegnickich wsi

Przez   /   04/01/2024  /   No Comments

Prokuratura Rejonowa w Legnicy zamyka sprawę stu beczek z ropopochodną cieczą i innych niebezpiecznych odpadów ujawnionych w marcu 2023 r. w okolicach Grzymalina i Lipiec. Pochodziły z posesji Jarosława J. w Miłkowicach. Razem z właścicielem odpadów na ławę oskarżonych trafią Dominik W. i Michał W. z sąsiedniej wsi, którzy ciągnikiem rozwozili je po okolicy. Grozi im do 10 lat więzienia. 

16 marca 2023 roku w Grzymalinie jeden z mieszkańców natknął się na miejsce, gdzie wśród rozlanych substancji ropopochodnych walały się ociekające olejem zużyte filtry samochodowe, tkaniny i opakowania po olejach mineralnych, tworzywa sztuczne oraz gruz budowlany. Dwa dni później policjanci ujawnili podobne znalezisko na terenie byłego poligonu wojskowego w okolicy miejscowości Lipce. Dodatkowo wyrzucono tu częściowo uszkodzone i rozszczelnione 200-litrowe beczki z substancjami ropopochodnymi i łatwopalnymi.

- Jak ustalono w toku śledztwa, odpady te pochodziły z posesji oskarżonego Jarosława J., położonej w Miłkowicach – informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Jarosław J. nabył tą posesję 15 czerwca 2021 roku. Wykorzystywał ją do działalności gospodarczej. Według prokuratury, przez prawie dwa lata nielegalnie składował tu odpady niebezpieczne: substancje ropopochodne, nasączone nimi szmaty, zużyte części samochodowe, opakowania po olejach mineralnych,  tworzywa sztuczne, gruz budowlany itd. W Miłkowicach Jarosław J. trzymał też 200-litrowe beczki i pojemniki typu mauser wypełnione substancjami łatwopalnymi.

Jak informuje prokurator Lidia Tkaczyszyn, Jarosław J. kupił nieruchomość wraz ze znajdującymi się już na niej odpadami i zobowiązał się do ich usunięcia zgodnie z prawem. Ale zamiast tego nakłonił Dominika W. i Michała W., aby ciągnikiem rolniczym wywieźli je z Miłkowic i porzucili w okolicach Grzymalina oraz Lipiec.

Z opinii biegłego z zakresu chemii i inżynierii środowiska wynika, że znalezione pod Grzymalinem odpady miały bezpośredni kontakt z ziemią i znajdowały się w otoczeniu lasu i łąk - Przeprowadzona analiza pobranych próbek wykazała obecność w nich olei mineralnych zaliczanych do odpadów niebezpiecznych – referuje Lidia Tkaczyszyn. - W przypadku odpadów ujawnionych w obrębie miejscowości Lipce, biegły stwierdził, że w wynikach pobranych stamtąd próbek wykazano obecność substancji palnych i łatwopalnych, które zaliczane są do odpadów niebezpiecznych.

Nim Dominik W. i Michał W. zdążyli całkowicie uprzątnąć posesję w Miłkowicach, u Jarosława J. pojawiła się policja. Biegły obejrzał odpady na terenie nieruchomości i ocenił, że były przechowywane w sposób nieprawidłowy, na podłożu nieutwardzonym oraz na terenie niezaopatrzonym w system odbierania odcieków.

- W ocenie tego biegłego warunki i sposób składowania przedmiotowych odpadów powodował zagrożenie obniżenia jakości powierzchni ziemi – informuje prokurator Lidia Takczyszyn.

Prokuratura poprosiła też o opinię biegłego z zakresu pożarnictwa. Wynika z niej, że skład i sposób zdeponowania substancji palnych w Miłkowicach oraz w okolicy wsi Lipce stwarzał bezpośrednie niebezpieczeństwo sprowadzenia pożaru.

Akt oskarżenia w tej sprawie już trafił do Sądu Rejonowego w Legnicy.

Lidia Tkaczyszyn: – Prokurator oskarżył Jarosława J. o składowanie wbrew przepisom Ustawy o odpadach w Miłkowicach odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych oraz łatwopalnych, w taki sposób, że mogło to spowodować obniżenie jakości wody i powierzchni ziemi oraz sprowadzając przy tym bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru. Dominika W. i Michała W. prokurator oskarżył o usunięcie i transportowanie w miejscowościach Miłkowice i Grzymalin oraz w okolicach miejscowości Lipce, wspólnie i w porozumieniu, wbrew przepisom Ustawy o odpadach, odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, w taki sposób, że mogło to spowodować obniżenie jakości wody i powierzchni ziemi.

Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Oskarżony Jarosław J. oświadczył, że chciałby dobrowolnie naprawić wyrządzoną szkodę i zobowiązał się do legalnego usunięcia odpadów z miejsc ich ujawnienia. Już wywiązał się z tego zobowiązania. Przed prokuratorem zadeklarował wolę dobrowolnego poddania się karze.

Podobnie jak Dominikowi W. i Michałowi W., grozi mu od roku do lat 10 pozbawienia wolności oraz wysoka nawiązka na rzecz Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

FOT. WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA WE WROCŁAWIU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 194 dni temu dnia 04/01/2024
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 4, 2024 @ 4:26 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

vampire-5530776_1280

Amant z Ameryki rozpłynął się we mgle z 25 tys. zł

Read More →