schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Straszny smród. Pod Legnicą będą przetwarzać bioodpady?

Przez   /   30/11/2021  /   No Comments

Tuż za granicami Legnicy, w Ulesiu, firma Corpfin zamierza zbudować zakład przetwarzający bioodpady z gospodarstw domowych na substrat dla biogazowni. Smrodu, gryzoni i tysięcy much obawiają się mieszkańcy usytowanych najbliżej dzielnic. Próbują zablokować inwestycję, która będzie miała długoletni wpływ m.on. na komfort życia i wartość nieruchmości w tej części miasta.

Z dokumentacji przedłożnej przez przedstawiciela inwestora wynika, że chodzi o przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko. Zakład będzie pracował 350 dni w roku, przetwarzając śreednio 274 tony odpadów dziennie. Samochody (27 transportów na dobę) będą je zwozić na przylegającą do drogi S3 działkę między Ulesiem a Legnicą. “W związku z możliwym krótkotrwałym magazynowaniem przyjmowanych bioodpadów, może dochodzić do emisji odorów powstających w wyniku rozkładu substancji biodegradowalnych zawartych w odpadach. Ze względu na specyfikę zbiórki bioodpadów (odpady gromadzone w workach, wysoka wilgotność odpadów) należy założyć, że w magazynowanych odpadach może zostać zapoczątkowany proces rozkładu beztlenowego substancji. Procesy zostają zatrzymane w momencie podania odpadów na linię technologiczną (proces hermetyczny, mieszanie z wodą technologiczną)” – czytamy w raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. W instalacjach zakładu bioodpady będą rozdrabniane, mieszane z wodą technologczną, przerabiane na pulpę, oczyszczane z zanieczyszczeń fizycznych takich jak folia, metal, szkło czy plastik, i w formie biopulpy odtransportowywane do biogazowni. Przewiduje się budowę “systemu wentylacji”, który “zmniejszy uciążliwości odorowe”, choć nie bardzo wiadomo, co konkretnie autorzy raportu mają na myśli.

Inwestycja będzie realizowana na terenie gminy Miłkowice i – według dokumentacji złożonej przez inwestora – nie będzie oddziaływać na obszar sąsiednich gmin, w tym Legnicy. Dlatego wójt Dawid Stachura nie traktuje gminy Legnica jako strony we wszczętym postępowaniu administracyjnym. Mimo wszystko spotkał się z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim, aby porozmawiać na ten temat. “Szanujemy autonomię sąsiednich gmin. Będziemy jednak bacznie przyglądać się toczącym się procedurom” – deklaruje prezydent Tadeusz Krzakowski, sygnalizując, że na obecnym etapie wiele kwestii (np. sposób organizacji transportu) pozostaje niejasnych.

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej Legnicy radny Maciej Kupaj odczytał pissmo 300 mieszkańców legnickich dzielnic Fabryczna, Asnyka, Zosinek i Osiedla Białe Sady sprzeciwiających się sąsiedztwu zakładu Corpfinu. Autorzy listu zwracają uwagę na skalę przedsięzwięcia i jego długofalowe skutki dla rozwoju Legnicy. Proszą radnych, aby wsparli ich protest i pomogli zatrzymać niebezpieczną dla miasta inwestycję.
“Ponieważ powinniśmy mieć dużą świadomość, że pewne decyzje są trudno odwracalne, a przeoczenie czy zbagatelizowanie konsekwencji może mieć dalekosiężne, negatywne skutki dla ludzi, zwierząt i przyrody, a co za tym idzie samego miasta – jego rozwoju, przyjazności, atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej. Niejedna gmina zmaga się z problemem i walką z takimi zakładami, a to już jest za późno. Inne gminy i mieszkańcy, którzy nie zareagowali mają bardzo nieprzyjemne efekty. Fetor, odór to nie jest jedyny problem, z jakim ludzie się zmagają. Much jest w okolicy tak wiele, że latem nie otwiera się w ogóle okien. Pełno jest gryzoni. Miejsca przestają się nadawać do życia – ale dokąd ci ludzie mają pójść, skoro mieszkają w tych miejscach od lat, skoro nikt nie będzie chciał tej nieruchomości kupić, skoro droga sądowa jest uciążliwa?” – piszą pełni obaw legniczanie.
- Robimy co tylko możemy – deklaruje prezydent Tadeusz Krzakowski. – Będziemy wykorzystywać wszystkie możliwości. Na razie nie ma pozwolenia na budowę. Trwa wydawanie decyzji środowiskowej.
Poniżej publikujemy w całości list mieszkańców zaniepokojonych inwestycją w Ulesiu.
RYC. MATERIAŁY INWESTORA
    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Dokumenty55-1024x708

Moje trzy grosze. Odchodzi #tadziura

Read More →