Legnickie Centrum Kultury zaprasza na przedostatni koncert 30. edycji Legnickich Wieczorów Organowych. 24 sierpnia o godz. 19.15 w ewangelickim kościele Marii Panny w Legncy wystąpi dwoje artystów ze Szwajcarii. Olivier Eisenmann zagra na organach a Verena Steffen na flecie. Wstęp wolny.
W programie koncertu są kompozycje takich twórców jak: G. Muffat, A. Amalia von Preussen, J.S. Bach. Ch. W. Gluck, F. Hensen-Mendelssohn, F. Kuhlau, F. Mendelsohn-Bartholdy, G. Jensen czy G.A. Merkel.
Olivier Eisenmann urodził się w Zurychu, lekcje fortepianu pobierał u swojego ojca, kompozytora Will’a Eisenmann i u Sava Savoff w Konserwatorium w Lucernie. Uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Zurychu oraz zdobył wykształcenie organowe na kapitule organowej Eduarda Kaufmanna w Lucernie. Olivier Eisenmann grał koncerty organowe prawie we wszystkich krajach europejskich, między innymi w Madrycie, Amsterdamie, Haarlem, Paryżu (Notre-Dame und St-Sulpice), w katedrze w Brüssel, Trier, Aachen, Kolonii, Berlinie, Fulda, Erfurt, Dreźnie i Passau, w katedrze Bonn, Ulm i Bern, w Luzernie (Hofkirche), München, Bratysławie, Pradze, Krakowie, Ljubljana i Budapeszcie oraz w katedrze w St. Gallen, Lausanne, Genf, Barcelonie, Sewilli, Rotterdamie, Bourges, Dijon, Danzig, Warszawie, Wiedniu (St. Stephan), Salzburgu, Graz, Dublinie, Edynburgu, York (Minster), Londynie (St. Paul`s), Lincoln, Kopenhadze, Oslo, Tromsø, Turku, Helsinkach i w prawie wszystkich szwedzkich katedrach, wielokrotnie w Sztokholmie, Göteborg und Lund. Brał udział w międzynarodowym tygodniu muzyki w Lucernie (Internationalen Musikfestwochen Luzern), w festiwalach d`Avignon jak również w międzynarodowym festiwalu organowym, m.in. w Rzymie, Neapolu, Weronie, Turynie, Palma de Mallorca, Bonn, Hongkongu, Oliwa, Moskwie, São Paulo, Montevideo i Buenos Aires a także w meksykańskich katedrach.
Koncertował również w USA, między innymi w Nowym Jorku, Bostonie, Waszyngtonie, Chicago, Seattle, w Australii, Nowej Zelandii, Islandii, Rosji (w Moskwie, St. Petersburgu, Kasan, Chanty-Mansijsk), w krajach bałtyckich (np. katedra w Rydze) i na Ukrainie.
Grał solowe koncerty w Südwestdeutschen Philharmonie (np. w Tonhalle Zurychu), Niemieckiej Bachorchesters, orkiestry de la Suisse Romande, Staatlichen Philharmonie Košice (Slowakei) i Singapore Symphony Orchestra w Singapurze. Brał udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych w 14 krajach. Na swoim koncie ma 12 płyt winylowych, 9 płyt CD.
Eisenmann prowadził wykłady dotyczące muzyki organowej w instytutach uniwersyteckich w Herford, Sydnej, Moskwie, Nischni Nowgorod. Społeczność lokalna odznaczyła go tytułem „Weggiser Rose“ za jego zasługi kulturalne.
Verena Steffen dorastała w Lucernie, w której to dzięki naukom w Konserwatorium otrzymała wykształcenie muzyczne, kończąc naukę w klasie fletu prowadzoną przez Jean Soldan. Następnie studiowała u Andre Jaunet w Zurychu i Heinrich’a Keller’a w Winterthur. Uczyła się w szkole muzycznej w Stadt Zug.
Obok regularnych występów koncertowych w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Polsce, Szwecji i Finlandi, gra również w Islandii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Czechach, na Słowacji, Litwie, Rosji (w Moskwie, Kasan, Chanty-Mansijsk) jak również w Australii, Nowej Zelandii, Meksyku, USA (New York Manhattan, Monroe, Madison).
Robiła również nagrania dla szwajcarskiego radia, można ją usłyszeć na rożnych fonogramach.
Oprócz występów solowych i formacjach zespołowych, Verena poświęciła się głównie literaturze fletu i organów, którą wraz ze swoim partnerem Olivierem Eienmannem przedstawia podczas międzynarodowych tras kncertowych, np. na festiwalu w Rzymie, Pradze, Lublinie i Leżajsku, w katedrach Tampere, Kuopio, Gothenburg, Karlstad, Linköping, Kalmar, Aachen i Klagenfurt, w kolegiatach kościołów Admont i św Floriana w Salzburgu oraz w katedrach Porto (Portugalia), Brukselii, Brugii i Chester.
RYC./ FOT. LEGNCKIE CENTRUM KULTURY