W piątek ukaże się “Bagaż II – zdarzenia ludowe”. To druga autorska płyta legniczanina Łukasza Matuszyka, kompozytora, aranżera i wirtuoza akordeonu, nagrana z plejadą znakomitych muzyków jazzowych, popowych, folkowych.
Pierwsza płyta, wydana 5 lat temu przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, zawierała muzykę teatralną i filmową. Na drugiej Łukasz Matuszyk inspiruje się melodiami ludowymi i tekstami tradycyjnych pieśni ze zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga, rozbudowując je w freejazowe lub funkowe kosmosy – fantastyczne, zaskakujące, żywiołowe, rozwibrowane cudownie; czasem radosne, innym razem snujące się nostalgicznie jak mgły po Podlasiu. Nowe kompozycje pięknie sprawdziły się na koncercie promocyjnym, który Matuszyk i jego przyjaciele zagrali we wtorek we wocławskim Imparcie. W serwisie YouTube jest dostępny zapis tego wydarzenia TUTAJ LINK .
- Celem mojej płyty jest pokazanie bogactwa polskiej muzyki tradycyjnej – mówi Łukasz Matuszyk. – W Polsce świetnie gramy jazz, flamenco, tango, ale trudno o muzyka, który potrafiłby zagrać porządnie oberka, kujawiaka.
W nagraniu płyty “Bagaż II – zdarzenia ludowe” uczestniczyli: Natalia Grosiak (śpiew), Ewa Galusińska (śpiew), Mateusz Krzyk (śpiew), Łukasz Damrych (instrumenty klawiszowe, elektronika, organy hammonda), Łukasz Sobolak (perkusja), Kamil Pełka (bas, kontrabas), Darek Bafeltowski (gitary, banjo), Marta Sochal-Matuszyk (skrzypce), Jan Gałach (skrzypce bluesowe), Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn), a także Maria Siwiec ze wsi Gałki (śpiew), Witold Broda ze wsi Węgajty (skrzypce tradycyjne), Kasia Zedel z Pawłowa pod Szydłowcem (śpiew) oraz Łukasz Matuszyk na akordeonie i harmonii pedałowej.
Mateusz Krzyk, aktor Teatru Modrzejewskiej w brawurowym duecie z Ewą Galusińską śpiewa o tym, jak “ożenił się szałamaja, pojął sobie buc huc.” – To nie pierwszy raz, kiedy mam zaszczyt pracować z Łukaszem – komentuje. – Zaszczyt i przyjemność. Zawsze jest przygotowany “na stówę”, wspaniale motywuje i inspiruje do pracy. Legnica powinna skakać z radości, że ma tak wspaniałego muzyka.
- Z przyjemnością obejrzałam zapis wtorkowego koncertu w Imparcie. Łukasz zaprosił do współpracy zaje******* muzyków. Brakowało nam tylko publiczności, by tę energię zwrotną otrzymać – dodaje Ewa Galusińska.
- Sztuka nie jest w stanie poradzić sobie bez kontaktu face to face - uważa Łukasz Matuszyk. Ma nadzieję, że kiedy pandemia minie, będzie można nadrobić odwołane z jej powodu koncerty.
Płyta “Bagaż II – zdarzenia ludowe” powstała po części dzięki 216 daraczyńcom, którzy w internetowej zbiórce zebrali na jej wydanie 18 tys. zł. Przedsięzięcia wsparły ponadto Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ