Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM zdecydowało, że spółka nie wypłaci dywidendy za ubiegły rok. Cały zysk (1 263 938 931,55 zł) zgodnie z rekomendacją zarządu zostanie w firmie. Dokonano zmian w składzie rady nadzorczej. Zatwierdzono sprawozdanie finansowe KGHM za ubiegły rok, co oznacza, że do 26 czerwca na konta pracowników spółki wpłynie nagroda z zysku za 2019 rok
Wszyscy członkowie zarządu i wszyscy członkowie rady nadzorczej otrzymali podczas ZWZA absolutorium.
Jednocześnie przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosił wniosek o odwołanie ze składu rady nadzorczej jej dotychczasowego wiceprzewodniczącego Leszka Banaszaka oraz powołanie w to miejsce Katarzyny Lewandowskiej. Katarzyna Lewandowska pracuje w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Jest tam dyrektorem Departamentu Nadzoru II. Departament prowadzi sprawy z zakresu nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, w szczególności dotyczące wykonywania prawa korporacyjnych, opracowuje bieżące analizy ekonomiczne poszczególnych spółek, współpracuje z członkami organów tych spółek – w zakresie spółek będących w nadzorze Departamentu. Akcjonariusze zgromadzeni na walnym zatwierdzili zaproponowane zmiany.
Wahania wywołała kwestia dywidendy. Zgodnie z rekomendacją zarządu zysk z 2019 r. miał zostać przeznaczony w całości na kapitał zapasowy spółki. Prywatny akcjonariusz Marek Barylak zgłosił wniosek, aby bez zabierania KGHM możliwości inwestowania wypłacić posiadaczom akcji niewielką dywidendę. Zgodnie z wnioskiem Barylaka, miało zostać na nią przeznaczone 200 mln zł (po 1 zł na aukcję). Mimo zaskakująco dużego poparcia dla tej inicjatywy, Barylak nie uzyskał większości i dywidendy nie będzie. Wszystko, co KGHM zarobił w 2019 roku (ponad 1,2 mld zł) zostanie w firmie.
Skarb Państwa po raz kolejny podjął próbę przeforsowania zmian w statucie KGHM, zmierzających do zwiększenia zakresu spraw, które wymagają kolegialnego działania i kolegialnej decyzji zarządu spółki. Podczas głosowania okazało się jednak, że nie dysponuje wystarczającą ilością głosów, aby dokonać takiej zmiany.
FOT. SCREEN Z TRANSMISJI