Są młodzi, aktywni, uczynni, pracowici i wrażliwi na krzywdę. Odnawiają groby polskich przodków na Ukrainie, opiekują się niepełnosprawnymi, udzielają się w samorządach, dla biednych dzieci są jak starsze rodzeństwo, które pomoże przy lekcjach, pobawi się, przytuli. W Młodzieżowym Centrum Kultury komisja konkursu Ośmiu Wspaniałych właśnie wybiera reprezenta Legnicy na krajowy finał.
W tym roku do miejskich eliminacji XIX Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków “Ośmiu Wspaniałych” zgłoszono 11 osób – uczniów legnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Komisja konkursowa wybierze z tego grona ósemkę laureatów i wskaże, który z nich będzie reprezentował Legnicę w finale ogólnopolskim.
Gabriela Górnika z Gimnazjum nr 1 w Legnicy to jedna z młodszych uczestniczek konkursu. – Jestem dumna, że ktokolwiek zauważył to co robię – mówi.
A co robi?
- Nic, co nie byłoby w mojej mocy – odpowiada skromnie. – Angażuję się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Jeśli spotykam na swej drodze kogoś, kto potrzebuje wsparcia, nie potrafię przejść obojętnie.
Jaworzanka Sylwia Wójcik, drugoklasistka z V Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, pomaga dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 4. Jako wolontariuszka uczestniczy też w programie “W poszukiwaniu wartości”, realizowanym przez Stowarzyszenie Spynacz.
Jednym z kandydatów do tytułu jest Paweł Różycki z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, całym sercem zaangażowany w projekt “Mogiłę przodka ocal od zapomnienia”.
- Podczas kwest zbieramy fundusze na ratowanie polskich cmentarzy na Ukrainie – opowiada Paweł. – Potem jedziemy tam, aby pracować: wycinać pleniące się wśród grobów samosiejki, porządkować stare polskie cmentarze, prowadzić renowację mogił.
Paweł już dwukrotnie brał udział w takich wyjazdach. Ma nadzieję na trzecią podróż na Ukrainę. Planuje też prywatny wyjazd w tamtym kierunku. Za każdym razem podczas pobytu na Wschodzie uczestnicy akcji nawiązują kontakty z mieszkającymi na Ukrainie Polakami. Dostarczają im polskie książki.
Marika Erdman jest jedną z 70 nastolatków, którą Renata Nicpoń wciągnęła do wolontariatu przy Gimnazjum nr 9 w Legnicy.
- Chodzę do szpitala, aby zajmować się tam dziećmi, bawić się nimi i dostarczyć im trochę radości – opowiada.
Aleksandra Pawlik z VI Liceum Ogólnokształcącego prowadzi charytatywne koncerty na rzecz niepełnosprawnych i uczestniczy w spotkaniach w domu pomocy społecznej. Od pięciu lat uczęszcza też na zajęcia Gońca Teatralnego. Skąd bierze na to czas?
- Śpię pięć godzin – rozbrajająco wzrusza ramionami.
Alicja Carukowska z Zespołu Szkół Budowlanych jest wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta i od 5 lat jako wolontariuszka udziela się w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Robert Kozak z I LO przewodniczy Młodzieżowej Radzie Miasta, działa też w samorządzie uczniowskim.
- Załatwiamy sprawy ważne dla młodych ludzi – mówi. – Na przykład w mojej szkole udało nam się doprowadzić do ustawienia na korytarzach stu szafek, w których uczniowie mogą zostawiać swoje rzeczy.
Martyna Rodak z Gimnazjum nr 4 w Legnicy zaangażowała się w pracę Stowarzyszenia Nadzieja Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół. Marzenia Michalewicz z VII LO związała się ze świetlicą środowiskową, w której pomaga dzieciom w odrabianiu lekcji i zajmuje sięnimi jak starsza siostra. Angażuje się też zbiórki żywności dla TPD. Justyna Wawrzonowska z II LO od 2012 roku skupia się na pomocy osobom niepełnosprawnym.
Do tytułu kandydują też Gabriela Górniak z Gimnazjum nr 1, Aleksandra Rowińska z Zespołu Szkół Rolniczych,